14 Ekim El Yıkama Günü anımsandı…

GÜLSEREN TOZKOPARAN JORDAN / AÇIK GAZETE ENDONEZYA – UNICEF 14 Ekim El Yıkama Günü vesilesiyle yayınladığı mesajda el yıkamanın sağlık açısından yararlarına dikkat çekti, aile ve toplumları el yıkama alışkanlığı kazanarak  hastalıklardan korunmaya ve bulaşmayı önlemeye  çağırdı.

UNICEF Su, Sanitasyon ve Hijyen Küresel Başkanı Sanjay Wisikejara , Dünyada her yıl 1.4 milyon  çocuğun zatürre ve ishal gibi önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini belirtti. “Rakamlar büyük ve şaşırtıcı ancak bunların çok basit bir alışkanlık kazanmakla önemli ölçüde azaltılabileceğini biliyoruz. Örneğin yemeklerden önce  ve tuvaleti kullandıktan sonra el yıkamakla ishal enfeksiyonları yüzde 40 oranında azaltılabilir” dedi.

Endonezya’da her yıl 5 yaşına bile gelmeden yaklaşık 190 bin çocuğun öldüğü ve bu bağlamda saatte 15  ila 20 çocuğun çok kolay  önlenebilecek  hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiği vurgulandı.

İshal enfeksiyonlarının yüzde 80’inden fazlasının yetersiz su, sanitasyon ve hijyen noksanlığından kaynaklandığı ve bu noktalara dikkat edildiği  sürece  büyük oranda azaltılacağı belirtildi.

Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmasının dolaylı olarak onların okula düzenli devamını da sağladığı belirtiliyor. Çocuklar daha az hasta oluyor, bulaşma azalıyor ve okula devam artıyor.

Wijesekera , el yıkamanın maliyetsiz, çok basit bir teknik olduğunu ve hayat kurtardığının çalışmalarla kanıtladığını vurguladı.

Tahminlere göre Endonezya’da 5-14 yaş arası çocuklardan yalnızca % 12’si tuvaletini yaptıktan sonra , % 35’i yemek yemeden önce sabunla ellerini yıkıyor.

Hükümet özellikle kırsal kesimde 5 faktör üzerinde yoğunlaşıyor tuvalet kullanmak, elleri sabunla yıkamak, temiz içme suyu sağlanması ve saklanması ile katı ve sıvı atıkların güvenli yok edilmesi.UNİCEF’in de desteği ile Kasım ayında okullarda eğitimler yapılacak ve Uluslarası bir toplantı gerçekleştirilecek.

El Yıkama ile ilgili gerçekler:

* Dışkının 1 gramında  100 milyon bakteri bulunur.
* Küresel olarak yaklaşık 5 kişiden 1’i tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkar.
* Her yıl 1.7 milyon çocuk  ishal ve zatürre nedeniyle beş yaşına gelmeden ölür
*Çocuklar tuvaletten sonra  ve yemekten önce ellerini sabunla yıkadığında yüzde 40 oranında ishale yakalanma riskini azaltır.
*Zatürre gibi Akut solunum yolu enfeksiyonları beş yaşından küçük çocuklarda  önde gelen ölüm nedenidir.
* Kanıtların gösterdiğine göre  tuvaleti kullandıktan sonra ve yemekten önce elleri sabunla yıkamak yaklaşık dörtte bir oranında çocuklarda zatürre enfeksiyon oranını azaltabilir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.