2 bin yıllık tarih çöpten kurtarıldı

Demre’deki sanayi sitesinin bitişiğinde yer alan Roma döneminden kalma anıtsal çeşmenin çevresi ilgisizlik ve ihmal yüzünden araç hurdaları ve çöp yığınlarıyla dolmuştu. Konuyla ilgili haberimizin ardından harekete geçen yetkililerin girişimiyle tarihi yapının çevresi temizlendi. Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, kış mevsimi nedeniyle rüzgârın taşıdığı çöplerin tarihî çeşmenin çevresini kirlettiğini dile getirdi.

İLGİSİZLİK YÜZÜNDEN TARİHİ YAPI HURDALIĞA DÖNDÜ

Demre-Kaş kara yolunun bitişiğinde yer alan ve Roma İmparatorluğu dönemine tarihlenen anıtsal çeşme (Nympheum) Myra antik kentinin kutsal yapılarından biri olarak biliniyordu. 2009 yılında başlayan çalışmalar kapsamında çeşme ve çevresinde arkeolojik kazılar yapılmış, ancak kazı başkanının görevden alınmasıyla burada uygulanması düşünülen arkeopark projesi yarım kalmıştı. Ardından kaderine terk edilen tarihi yapı İlgisizlik ve ihmal yüzünden adeta hurdalık ve çöplüğe döndü. Ancak tarihi yapının eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Demre’de bulunan yazlığına sadece bir kaç dakika mesafede bulunması eleştiri konusu olmuştu.

BELEDİYE BAŞKANI TOPÇU: ‘TURİZMDE YENİYİZ, HATALARIMIZ OLABİLİR’

Konuyu gündeme getiren haberimizin ardından harekete geçen yetkililerin girişimiyle tarihi çeşme ayıptan kurtarıldı. Demre Belediyesi’ne bağlı görevliler nympheum çevresindeki hurda araçları kaldırarak, çöp yığınlarını temizlediler. Çeşmenin içinde çıkan suların aktığı kalan da çöpten arındırıldı. Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu, eski Bakan Günay’ın konuyla ilgili kendilerini arayarak bilgi verdiğini söyledi. Demre’nin turizmde yeni bir ilçe olduğunu dile getiren Topçu, “bazı hatalarımız olabilir ama bunları gidermeye çalışıyoruz. Sayın Bakanımız Demre’nin fahri hemşehrisidir. Bizi her konuda uyarır. Hatamızda da başarımızda da arar. Tarihi çeşmenin çevresinin temiz olması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

KAYMAKAM: ‘RÜZGARIN TAŞIDIĞI ÇÖPLER ÇEŞMEYİ KİRLETİYOR’

Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ise kış mevsimi nedeniyle rüzgârın taşıdığı çöplerin tarihî çeşmenin çevresini kirlettiğini dile getirdi.

Fotoğraflar: Ahmet Acar, Yusuf Yavuz

Demre’deki tarihi anıtsal çeşme hurdalık ve çöplük olmaktan kurtarıldı

2 bin yıllık anıtsal yapı hurdalık ve çöplüğe dönmüştü

Konuyu gündeme getiren haberimizin ardından belediye ekiplerince temizlendi

Nympheum olarak bilinen anıtsal çeşme ilgisizlik ve ihmal yüzünden çöplük oldu

1558800cookie-check2 bin yıllık tarih çöpten kurtarıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.