2022 enflasyonu TÜİK’e göre % 64,27, ENAG’a göre % 137,55

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2022 yıl sonu enflasyonu yüzde 64,27 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise bu oranı yüzde 137,55 olarak hesapladı.

TÜİK, Aralık ayında aylık enflasyonu ise yüzde 1,18 olarak açıkladı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 79,83 ile konut oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ise enflasyon yüzde 77,87 olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65,2 olarak açıklanmıştı.

Reuters ajansının yaptığı ankete göre enflasyonun baz etkisiyle düşüş göstermesi ve yüzde 66,8 olarak gelmesi bekleniyordu.

Baz etkisi, iki dönem arasındaki değişim hesaplanırken, değişime referans alınan dönemde normalden önemli ölçüde düşük veya yüksek bir gerçekleşme olması durumunda değişim hesaplandığı döneme yansıyan etkiyi ifade ediyor.

Aralık’ta yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 51,93 olarak gerçekleşti.

Öncü göstergelerde de baz etkisi görülmüştü
Aralık ayında öncü göstergelerden gelen sinyaller de enflasyonda baz etkisini göstermişti.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Ücretliler Geçinme Endeksi’ne göre İstanbul’da perakende fiyatlar Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,97 oranında arttı.

Benzer eğilim Türk-İş’in gıda enflasyon oranlarında da görüldü.

Türk-İş tarafından hazırlanan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Aralık 2022 araştırmasına göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarında bir önceki aya göre yüzde 4,41 oranında, son 12 ayda yüzde 98,41 oranında artış gerçekleşti.

2023’te Türkiye ekonomisini neler bekliyor?
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK verilerinin açıklanması sonrasında sosyal medya hesabında, “Enflasyona karşı uyguladığımız politikaların birikimli etkilerini önümüzdeki aylarda tüm vatandaşlarımız daha net hissedeceklerdir” dedi.

2658600cookie-check2022 enflasyonu TÜİK’e göre % 64,27, ENAG’a göre % 137,55

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.