’24 asker, 3 koruvu ve 230 PKK’lı öldü’

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak’a yapılan kara harekatına ilişkin yeni fotoğraflardan sonra yeni bir açıklama yayımladı. Açıklamada dün gece 5 askerin şehit olduğu, 77 teröristin ise öldürüldüğü belirtildi. Operasyon süresince toplam 24 Mehmetçik ve 3 Geçici Köy korusu şehit olurken, 230 terörist etkisiz hale getirildi.


Genelkurmay’ın yaptığı açıklamada şöyle denildi:


“Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi harekatın 6’ncı gününde (27 Şubat 2008), bölgeye takviye maksadıyla gelen terörist gruplarla sağlanan sıcak temas, iki ayrı bölgede aralıklarla devam etmektedir.                 


Harekatın başlangıcından itibaren en kapsamlısı olan ve dün gece boyunca süren çatışmalarda, şu ana kadar 77 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu rakamla, etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 230’a ulaşmıştır. Ayrıca alınan emareler, halen sıcak temas bölgesindeki terörist grupların içinde örgütün bazı üst düzey isimlerinin olabileceğine işaret etmektedir.


Dün akşam saatlerinden itibaren başlayan bu çatışmalarda beş personelimiz şehit olmuştur.


Harekat süresince ayrıca üç Geçici Köy Korucusu (GKK) şehit olmuştur.


Derinlikte belirlenen terörist mevzileri ve barınma yerleri, uçaklar ve karada konuşlu uzun menzilli destek silahları ile ateş altına alınmıştır.


Havanın kısmen düzelmesiyle birlikte, bütünleme ikmali ve takviye faaliyetleri tamamlanmıştır.


Birliklerimiz, sorumluluk sahalarındaki arazi arama tarama faaliyetlerine ve örgütün lojistik altyapısının tahribine devam etmişlerdir.


’47 MAĞARA YERLE BİR’


Harekatın başından itibaren, manevra birlikleri tarafından 47 mağara, 187 barınak ve sığınak, 29 hafif silah mevzii, 38 uçaksavar mevzii ve 11 ulaştırma tesisi kısmen ya da tamamen tahrip edilmiştir.


Harekat süresince bölgedeki 48 hedef grubuna (225 hedef) hava taarruzu icra edilmiştir. Bu kapsamda, teröristlere ait 13 uçaksavar mevzii, 69 mağara, 87 barınak, 5 eğitim tesisi, 21 lojistik tesis, 12 komuta merkezi, 11 muhabere tesisi ile 7 ulaştırma tesisi tam isabetle vurulmuştur.


Aynı dönemde, kara ateş destek vasıtaları 475 ayrı hedefi ateş altına almışlardır.


Harekat, birliklerimizin üstün yetenekleri ve erinden generaline tüm personelin eşsiz özveri ve kararlılığıyla sürdürülmektedir.


Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.