Mersin’de 728 bin lira otlatma cezası kesilen çoban ifade verdi

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Mersin’in Bozyazı ilçesindeki ormanlık alanda keçilerini otlatırken hayvanlarının fidan dikim sahasına girdiği iddiasıyla 728 bin TL para cezası uygulanan ve hakkında Savcılık soruşturması açılan Hasan Kızmaz Jandarma Karakolunda ifade verdi…

Mersin’in Bozyazı ilçesinde geçtiğimiz Temmuz ayında keçileri ormanlık alana girdiği iddia edilen Çoban Hasan Kızmaz’a 728 bin liralık otlatma kesilerek Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Olayla ilgili yürütülen Savcılık soruşturması kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulan Hasan Kızmaz, toplam 51 keçisinin olduğunu belirterek olayın yaşandığı gün böbrek rahatsızlığı yaşadığı için sancılanarak yere yattığını ve 20-30 keçisinin ormana girişine engel olamadığını söyledi. Tutanağa 70 hayvan yazıldığını dile getiren Kızmaz, Orman Muhafaza Memurlarının kendisini tehdit ettiğini de öne sürdüğü ifadesinde, “Beni tehdit eden, bıçak gösteren ve saha içerisinde 70 adet hayvan girmemesine rağmen tutanağa 70 adet hayvan girdi diye yazan orman muhafaza memurlarından davacıyım” dedi.

Savcılık soruşturması açılan Hasan Kızmaz Jandarma Karakolunda ifade verdi

Mersin’in Bozyazı ilçesinde geçtiğimiz Temmuz ayında yaşanan astronomik keçi otlatma cezası olayıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 56 yaşındaki Çoban Hasan Kızmaz’ın ifadesi alındı. Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Çoban Hasan Kızmaz’a gönderilen 25 Ağustos 2023 tarihli tebligatta, ‘otlatma suçu’ işlediği için hakkında 728 bin 468 TL idari para cezası uygulandığı belirtilerek, bu cezayı ödemediği takdirde hakkında dava açılacağı bildirilmişti.

SAVCILIK SORUŞTURMASI KAPSAMINDA ÇOBANIN İFADESİ ALINDI

Anamur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mersin Bozyazı Jandarma Karakol Komutanlığı’nda ifadesi alınan Çoban Hasan Kızmaz, kendisine 728 bin TL para cezası kesilmesine ve suç duyurusu yapılmasına neden olan olayla ilgili yaşananları anlattı. Kendisinin 51 adet küçükbaş hayvanı (keçi) olduğunu dile getiren Kızmaz, 21 Temmuz 2023 tarihinde hayvanlarını otlatmak için Uluyol Mevkii’ne götürdüğünü belirterek şunları dile getirdi:

‘BÖBREK SANCISI NEDENİYLE YERE YATTIM, ENGEL OLAMADIM’

“Benim böbrek taşı rahatsızlığım bulunmaktadır. Hayvanlarımı otlatıp eve geri dönerken 176 nolu ağaçlandırma sahasından geçerken rahatsızlandım ve sancım başladı. Kendimi kötü hissettiğim için yere yattım. Bu esnada tam sayısını bilmediğim 20-30 kadar hayvanım saha içerisine girdi fakat sahaya tamamen yayılmadılar, sadece tel örgünün kenarına kadar gittiler. Rahatsızlığım sebebiyle engel olamadım. Sancılarım hafifleyince hayvanları sahadan çıkarmaya başladığım esnada Orman Muhafaza Memurları geldi fakat bana bir şey demediler.”

‘ORMAN MUHAFAZA MEMURLARI BENİ TEHDİT ETTİ’ İDDİASI

Olayın ardından hayvanlarıyla birlikte evine dönerken yaklaşık 1,5 saat sonra Orman Muhafaza Memurlarının kendisini telefonla arayarak evinin önünde beklediklerini söylediklerini dile getiren Kızmaz, ifadesinde ayrıca şunları anlattı: “Ben evin önüne geldiğim esnada benden kimlik istediler, yanımda olmadığını söyledim. İsmini H. Y. olarak bildiğim Orman Muhafaza Memuru ise bana hitaben ‘onlar yoksa imzaya da gerek yok’ dedi. Tartışmaya başladık ve ismini M. F. T. olarak bildiğim memur bana belindeki bıçağı göstererek kendi etrafında tur attı. H. Y. isimli memur ise işaret parmağı ile tetiğe basma hareketi yaptı ve ‘ileriki tarihte görüşürüz’ diyerek beni tehdit etti, daha sonra oradan ayrıldılar. Beni tehdit eden, bıçak gösteren ve saha içerisinde 70 adet hayvan girmemesine rağmen tutanağa 70 adet hayvan girdi diye yazan orman muhafaza memurlarından davacıyım.”

ÇOBAN 10 BİNİN ÜZERİNDE FİDANA ZARAR VERMEKLE SUÇLANIYOR

Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, Çoban Hasan Kızmaz’ın keçilerinin yaklaşık 7 hektarlık ağaçlandırma sahasında 10 binin üzerinde fidana zarar verdiğini öne sürmüş, birden çok suç işlendiği gerekçesiyle olayla ilgili adli süreç başlatıldığını açıklamıştı. Kızmaz’ın yakınları ise olay günü bölgede başka çobanlarında olduğunu belirterek kesilen astronomik para cezasını ödeyecek durumda olmadıklarını dile getirdi.

Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Hasan Kızmaz’a gönderilen tebligatta ise otlatma suçundan dolayı düzenlenen suç zaptına istinaden 728.668,00 TL para cezası borcu bulunduğu belirtilerek şu ifadelere yer verilmişti: “Sayın Hasan Kızmaz, Hakkınızda otlatma suçundan dolayı tanzim edilen 11.07.2023 tarih ve 0353/0017 sayılı suç zaptına istinaden hesaplanan 728.668,00 TL idare zararı (tazminat) ve yasal faiz borçlu bulunmaktasınız. Tebligatı aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde 728.468,00 TL’nin yasal faizi ile birlikte idaremize rızaen ödenmesini, ödenmediği takdirde dava, harç ve masrafları da eklenmek suretiyle Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açılarak tahsil edileceği bilginize sunulur.”

 

2721520cookie-checkMersin’de 728 bin lira otlatma cezası kesilen çoban ifade verdi
Önceki haberToplumun İngiltere’ye katkısı ve “Diaspora Şehri” önerisi
Sonraki haber‘Uzaylıları bulmak’ an meselesiymiş
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.