‘300 bin borçlu ev kredisini ödeyemeyecek’

JP Morgan and Fujitsu Consulting’in hazırladığı rapora göre banka kredisiyle ev alan 750 bin kişi, önümüzdeki aylarda geri ödeme güçlüğü çekmeye başlayacak. Bunların 300 binin borç taksitlerini yetiştiremeyeceği ve evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacakları bildiriliyor.

Fujitsu Consulting Sözcüsü Martin North, banka geri ödemelerini ödemekte sıkıntı çekenlerin işçi sınıfına mensup ailelerle sınırlı olmadığını söyledi. North, “Gei ödemekte sıkıntı çekenler orta sınıflara, hatta hali vakti yerinde üst sınıflara da yayıldı” dedi. 

JP Morgan Sözcüsü Brian Johnson, sorunun en önemli kaynaklarından birinin kredi kartı borçlarındaki artış olduğunu kaydetti. Johnson, Avustralya’da ortalama bir kişi, yıllık gelirinin üç aylığını kredi kartı borçlarını ödemeye ayırıyor” diye konuştu. 

ANZ Ekonomistlerinden Saul Eslake, sortunun tek bir nedeniş olmadığını, uluslararası standartlarla karşılaştırıldığında kredi ödeme zorluğu çekenlerin sayısının hala çok küçük bir miktar olduğunu kaydetti.  Eslake, “Avustralya’da bankadann kredi çekerek ev alan 5 milyon kişi var. Evetç ödeme güçlüğü çekenlerin sayısı hızla artıyor ama bu rakam hala çok küçük, özellikle de ABD ile karşılaştırıldığında” dedi.

Öte yandan Başbakan Kevin Rudd, çalışan ailelerin banka kredi geri ödeme zorlukları ve diğer finansman sorunlarının “akut” hale gelmiş sorunlar olarak niteledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.