32. Ankara Film Festivali’nde en iyi film “Anadolu Leoparı”na

32. Ankara Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda “En İyi Film” ödülüne Emre Kayiş’in “Anadolu Leoparı” filmi layık görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfının iş birliğiyle düzenlenen 32. Ankara Film Festivali ödül töreni, CerModern Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Festivalin son gününde yapılan törende, “Ulusal Uzun”, “Belgesel” ve “Kısa Film” dallarında ödüller sahiplerine verildi.

“ANADOLU LEOPARI” EN İYİ FİLM SEÇİLDİ

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl 10 film yarıştı.

Akademisyen ve medya sanatçısı Andreas Treske, sanat yönetmeni Meral Efe Yurtseven, oyuncu Selen Uçer, yönetmen Seren Yüce ile yazar ve yönetmen Vecdi Sayar’dan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması jürisi, Anadolu Leoparı’nı “En İyi Film” seçti. Bu filmdeki performansıyla İpek Türktan “En İyi Kadın Oyuncu”, Uğur Polat ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

“EN İYİ YÖNETMEN” ÖDÜLÜ “ÇATLAK”IN YÖNETMENİ FİKRET REYHAN’A

“En İyi Yönetmen” ödülü ise “Çatlak” filmiyle Fikret Reyhan’a verildi. Reyhan aynı zamanda “Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) “En İyi Film” ödülüne de layık görüldü.

“En İyi Sanat Yönetmeni” ödülüne “Gölgeler İçinde” filmiyle Armen Ghazaryan layık görüldü.

“En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülü “Lacivert Gece” filmiyle Güliz Gençoğlu’na, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü ise “Okul Tıraşı” filmiyle Ekin Koç’a verildi.

Festivalin kurucusu Mahmut Tali Öngören adına verilen “En İyi İlk Film Ödülü”nü bu yıl, Çağıl Bocut’un yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi “Sardunya” aldı.

“Onat Kutlar En İyi Senaryo” ödülünü de “Sen Ben Lenin” filmiyle Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan kazandı.

Ulusal Uzun Film Yarışması’nda sahiplerini bulan diğer ödüller şöyle:

  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Nick Cooke/Anadolu Leoparı
  • En İyi Kurgu: Sercan Sezgin, Ferit Karahan, Hayedeh Safiyari/Okul Tıraşı
  • En İyi Özgün Müzik: Greg Dombrowski/Gölgeler İçinde

BELGESEL KATEGORİSİNDE 11 FİLM YARIŞTI

Belgesel kategorisinde 11 filmin yarıştığı festivalde, eserleri, belgesel yönetmeni Güliz Sağlam ve Mustafa Ünlü ile akademisyen Özgür Yaren’den oluşan jüri değerlendirdi.

Bu kategorinin birincisi Aslı Akdağ’ın “Bekleyiş” adlı yapımı oldu. Akdağ, 20 bin lira değerindeki ödülü kazandı.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 15 film yarıştı. Bu kategoride 10 bin lira değerindeki “En İyi Kısa Film” ödülüne, Can Merdan Doğan’ın yönettiği “Stiletto” filmi layık görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.