‘5 korkumuz da gerçekleşti’ diyen ekonomi yazarına göre Aralık

‘5 korkumuz da gerçekleşti’ diyen ekonomi yazarı: ‘Aralık ayında ekonomide neler olacak?’

Dünya yazarı Şeref Oğuz, yıl sonu yaklaşırken ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.
‘5 korkumuz da gerçekleşti’ diyen ekonomi yazarı: ‘Aralık ayında ekonomide neler olacak?’
Oğuz, bugünkü yazısında , “Korkularımızla yüzleşme ayı başladı bile… Korkular; geleceğe dair ve kullandığımız takvim, yılsonu ile bir dönemin bitmek üzere olduğunu, yılbaşı ile de farklı bir zihin düzleminin gelmekte olduğunu bildiriyor bize… Peki, korkularımız nelerdi? 1-Yüksek enflasyon kalıcı olacak, 2-Alım gücü düşecek, 3-Döviz şirketleri sallayacak, borçlularını yıkacak, 4-geliri dolar olmayanlar zorlanacak, 5-liramız pul olacak. Bu beşibiyerde korulardan sizce gerçekleşmeyeni var mı?” ifadelerini kullandı.

Oğuz, Aralık ayının kendine has bir kimyası var; 1-bilançolar bağlanır, 2-geleceğe dair planlar, öngörüler gelir, yatırım kararları alınır. 3-Yılın geneli değerlendirilir, ücret zamları belirlenir. Fakat şu anda öngörüsüzlük iklimi hâkim ve hiç biri yapılabilir durumda değil. Ekonomi, aslında en kritik olan “belirliliği” kaybetti ve öngörülmezlik oluştu. Önünü göremeyenin yaptığı denenecek ve halen ne yapılıyor veya yapılmıyorsa, bu hal korunacak. Gördüğüm, “Kirpi Sendromu” devreye girecek ve geleceğin kaygısıyla kendi içine büzülerek kurtulman denenecek.” değerlendirmesini yaptı.

“TÜKETİM ALIŞKANLIKLARINI SÜRDÜR”
Oğuz, “Bu ay piyasalarda ralli yaşanır mı?” sorusuna, “Dolar, enflasyonda tırmanma yönünde ralli olur, faiz ise inişte ralli olmasa bile inişi sürdürür.” yanıtını verirken, “Bu durumda nasıl davranmalı?” sorusuna ise, “Kararlarını erteleme, ev, araba, beyaz eşya almak istiyorsan al. Tüketim alışkanlıklarını sürdür.” yorumunu yaptı.

ARALIKTA DA FAİZ İNDİRİMİ
Oğuz, “Yahya Kemal’den mülhem başlık ile anlatmak istediğim; Merkez Bankası’nın faiz indiriminde jübile yapacağıdır. Tahminim, 200 banko, 100 plase indirim ve sonrasında uzun bir süre faize ilişmemek…” ifadeleriyle faizlerin aralık ayında da indirileceğini düşündüğünü söyledi.

2569490cookie-check‘5 korkumuz da gerçekleşti’ diyen ekonomi yazarına göre Aralık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.