60 kadar Taliban’ın öldürüldüğü iddia edildi

NATO, Afganistan’da dün gece 60 kadar Taleban’ın öldürüldüğünü öne sürdü. 

Host kentindeki NATO sözcüsü, güneydoğudaki Paktika vilayetindeki Barmal kasabası civarında dün gece müttefiklerce düzenlenen hava operasyonlarında ölen militan sayısının 60’ı bulabileceğini söyledi.

Sözcü, doğrulanması imkansız gözüken bu bilançoyu nasıl çıkardıklarını ise belirtmedi.

Kabil’de açıklama yapan sözcü de, 55 kadar Taleban’ın bir NATO üssüne saldırmaya hazırlanırken tespit edildiğini, bunun üzerine hava operasyonu düzenlendiğini söylemekle yetindi.

Dün de Taleban’ı hedef alan bir hava saldırısı sonucu aralarında kadın ve çocukların da olduğu 25 kadar sivilin öldürüldüğü haber verilmişti.

Ülkenin güneyindeki Helmand’dan bir polis yetkilisi, BBC’ye açıklamasında olay yerini ziyaret ettiklerini belirtti ve sivil ölümlerini doğruladı.

Afganistan’da NATO öncülüğünde görev yapan barış gücü ISAF, askerlerinin isyancıların saldırısına uğradığını, buna karşılık vermek üzere bir tesisi vurduklarını bildirdi.

ISAF sivillerin öldüğü yolundaki haberleri araştırdıklarını kaydetti ancak Taleban bölgedeki faaliyetini sürdürdüğünden bunun güçlüğüne vurgu yaptı.

Bir sözcü az sayıda sivil ölümü yaşanmış olabileceğini belirtip, bu kişileri Taleban direnişçilerinin öldürmüş olabileceğini savundu.

Helmand ve komşu vilayetlerden Uruzgan’da Taleban ve ISAF askerleri arasında bir süredir çatışmalar yaşanıyor.

Afgan yetkililer, Adem Han köyü yakınlarındaki son olayda, ilk saldırının Taleban’dan geldiğini doğruladı.

Ancak NATO kuvvetlerinin saldırı düzenlemeden önde Afgan muhataplarına danışmadığını öne sürdü. – BBC


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.