81 ilin emniyet müdüründen 74’ü FETÖ’cü

İçişleri Bakanı Efkan Ala, NTV canlı yayınında, Elazığ saldırısını yapan teröristin kimliğinin belli olduğunu ve saldırıya ilişkin 1 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Ala, göreve geldiğinde 81 ilin emniyet müdüründen 74’ünün de FETÖ’cü olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, NTV canlı yayınında Funda Görey’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Ala, Elazığ’da 3 polisin şehit olduğu saldırının bomba yüklü minibüsle yapılan bir intihar saldırısı olduğunu ve kullanılan minibüsün Diyarbakır’dan yola çıktığını söyledi.

İçişleri Bakanı, aracın ana yollardan değil de köy yollarından kente geldiğini belirtti.

Olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını açıklayan Ala, “Çalıntı araçla ilgili ihbar da vardı ama başka plaka kullanılmış, olayla ilgili müfettiş görevlendirdim” dedi.

Ala, göreve geldiğinde 81 ilin 74’ünün emniyet müdürünün de FETÖ’cü olduğunu açıkladı.

Bakan Ala’ya yöneltilen sorular ve alınan cevaplar şöyle:

Elazığ, Bitlis ve Van’daki terör olayları.. Elazığ’daki intihar eylemi mi? Yeni bilgiler var mı?

Elazığ’daki saldırı bomba yüklü bir minibüsle yapılan intihar saldırısı. 3 polisimiz şehit oldu 217 kişi yaralandı. 115’i polis 102’si sivildi 83’ü hastanede 1 kişinin durumu kritik. 1 kişi başka bir ilde gözaltında. PKK’nın aracı nereden aldığı nasıl getirdiği nereye götürdüğü berraklaştı. Bir takım hususlar ortaya çıktı. Kimi daha önceden çalınmış araçlar. Bu araçlardan örneğin 2 plakanın plakası da verilerek Diyarbakır’dan Elazığ istikametine doğru gideceği istihbarat bilgisi ulaşıyor gece. Ama o plakalı araç değil bu araç gelmiş patlatmış. Böyle ihbar geldiği halde plakası değişik olabilir ama nasıl bu yol buldu da girdi bunu için de soruşturmacı görevlendirdim müfettişler inceleme başlattı. Bomba yüklü araç ana yollardan değil de köy yollarından gelmiş. Oradaki bir kameraya takılıyor. Ama bu plaka bildirilmiş plaka değil. Teröristin kimliği belli oldu. Türk vatandaşı.

”FETÖ-PKK BAĞLANTILI” AÇIKLAMASI

FETÖ teröristlere yardım etti. Van’da 6-7 Ekim olaylarını hatırlayınız bir araç yanıyor emniyetin panzeri ile sapasağlam emniyet araçlarını götürüp o aracın üzerine atan polis memurlarını yakaladık. Onları görevden aldık işlerine son verdik.

15 Temmuz’dan sonra yeniden yapılandırma sürecine gidildi. Başbakan iç istihbaratın İçişleri Bakanlığı’nda dış istihbaratın MİT’te olacağını söyledi. Bununla ilgili bilgi verir misiniz?

Şu anda emniyette daire başkanlığı seviyesinde istihbarat örgütümüz var. 17-25 Aralık’tan önce yaklaşık 7 bin çalışanın 6 bin 500’ü FETÖ’ye mensuptu onların hepsi temizlendi. Burasının durumu yükseltilecek. Jandarmada bir istihbarat başkanlığımız var. Bu da yeniden yapılanacak. İçişleri Bakanlığı’ndaki istihbarat birimlerinin fonksiyonları yeniden ele alınıyor. Burada alternatifleri sunacağız. Diğer taraftan MİT’in şu andaki hem yapısı hem fonksiyonu eksiği fazlası ele alınıyor. Gerçekten aldığı istihbaratı değerlendirecek olan kurumsal yapı ihtiyacı gözetiliyor. Devletin istihbarat örgütlerinin aldığı istihbaratı değerlendirip devletin politikasına yol gösterecek değerlendirecek bir koordinasyon birimi oluşacaktır. Buna ihtiyaç var. MİT ağırlıklı olarak dış istihbarata bakacak ama iç istihbarattta ne kadar alanda görevli olacak onu tartışıyoruz. Şu kesin içerideki emniyet jandarma istihbaratı iç istihbarata bakacak ama değerlendirmeler sonucunda farklı kararlar da alabiliriz Başbakanlık’a bağlanması…

FETÖ ile mücadele için ayrı kurumsal yapı planlanıyor mu?

Elbette belli bürolar bu iş için takip edecektir.

TSK’DA YENİ YAPILANMA

MGK’da şu anda sivil irade ağırlıkta. MGK’nın yapısı şu anda gündemde değil.

EMNİYETTE FETÖ İHRAÇLARI

Şimdi kripto olarak gizlenmiş yeni soruşturmalarla ortaya çıkan 50-60 kişi oluyor. Buna dünyada söylenebilecek en son tanımlama cemaat olabilir. Bu bir gizli ve bir istihbarat örgütü gibi kurgulanmış gibisi fazla taş çıkartacak cinsten kurgulanmış. Polislere ilişkin daha da var tespit edilen. 17-25 Aralık’ta geldiğimde 81 il emniyet müdüründen 74’ü bunlardandı. Daire başkanlarının tamamı bunlardandı onları da aldık. 5 bin civarında kişiye soruşturma açtık.

POLİSE AĞIR SİLAH YETKİSİ

Ağır silah alıyoruz, güç dengelenmeli. O zaman bile (15 Temmuz darbe girişiminde) MİT’in elindeki birkaç füze işe yaradı. Külliye’de onlara bombalarken atıldı ve biz etkisini gördük onun.

Hakkari ve Şırnak’ın ilçe olmasından neden vazgeçildi?

Meclis’te değerlendirme yapıldı karar tekrar değerlendirilecektir hangi yönde karar verilirse gereği yapılacaktır. Biz onu değerlendireceğiz. Bu yapılsaydı bile devlet kurumlarının tamamı taşınmayacaktı. Kısmen taşınacaktı bazı kurumlar.

Özel Harekatçı polislerin KPSS’siz alınması konusu…

Şu anda biz 10 bin kişiyi normal polis memuru ilana çıktık 60 ve yukarı alanlar müracaat ediyor. Ama Özel Harekat’a alacağımız adaylardan KPSS’yi kaldırdık bir de askerlik şartı arıyoruz. İlana çıkacağız ilanda askerlik şartı arayacağız KPSS şartı aramayacağız. Neden? Geçtiğimiz nisan ayında KPSS şartı aradık 50 üzeri alanlar için 4 bin kişi için 7 bin kişi başvurdu fiziki yeterlilikten sonra eledikten sonra elinizde kalmıyor. Seçme imkanımız olsun diye. Bu imkanı çoğaltmak için yapılmış bir düzenleme. Bundan sonrasında böyle bir ilan yaparken KPSS şartını koyarız. Daha iyi bir seçeneği milletimize sunabiliriz. Özel Harekat eğitimi zor ve çok başarılılar gitti terörle mücadele ederken yeni Ankara’ya gelmiş olan Özel Harekat polislerimizi orada şehit ettiler.

1998140cookie-check81 ilin emniyet müdüründen 74’ü FETÖ’cü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.