AA: Musul’da PKK’ya 10 gün süre tanındı

Musul İl Meclisi Başkanı Kiki’nin, PKK’nın Sincar ilçesinden çıkması için kendilerine 10 gün süre tanıdıklarını söylediği iddia edildi.

İl Meclisi Başkanı Beşir Kiki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak merkezi hükümeti ve Musul İl Meclisi’nin ortak toplantısı sonucu, Sincar ilçesindeki kamu binalarını elinde tutan PKK’nın ilçeyi terk etmesi için 10 günlük süre tanıdıklarını ifade etti.

AA’nın haberi şöyle:

“KK’nın, Sincar’da konuşlanması veya orada varlık göstermesinin mümkün olmadığını dile getiren Kiki, “İl Meclisi’nin bu konudaki tavrı açık ve nettir. PKK’nın ilçeden çıkması gerekiyor. Bunun için de işbaşındayız ve tüm girişimlerde bulunuyoruz.” dedi.

Örgütün ilçedeki varlığı nedeniyle, Sincar’daki idari yetkililerin görevlerini yapamadığını hatırlatan Kiki, 10 gün içerisinde söz konusu yetkililerin bölgelerine dönmeyi amaçladığını kaydetti.

Türkiye’den ortak operasyon mesajı

PKK’ya ortak operasyon konusunda Irak Başbakanı Haydar İbadi ile görüşüldüğünü Perşembe günü belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Irak’ta sınır ötesi operasyon olacak. Operasyon Irak seçimleri sonrası yapılabilir” demişti.

 DEAŞ’ın, 3 Ağustos 2014 tarihinde Sincar’daki Ezidilere saldırmasını bahane eden PKK, bölgede varlık göstermeye ve yayılımcı bir politika izlemeye başlamıştı.Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçlerin, 16 Ekim 2017 tarihinde düzenlediği askeri operasyon sonucu PKK’nın yanı sıra Peşmerge’nin yer aldığı Sincar, Bağdat yönetiminin kontrolüne geçmişti. Bu operasyon sonrası Sincar ilçesi ve çevresinde hakimiyet gösteren Peşmerge güçleri, bölgeden çekilmek zorunda kalmıştı.

Sincar ilçesinde hali hazırda, Irak ordusu, Haşdi Şabi, federal polis güçlerinin yanı sıra PKK’ya bağlı militanlar var.”

2167560cookie-checkAA: Musul’da PKK’ya 10 gün süre tanındı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.