‘AB tarihinden önce tecrit kalkmalı’

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin aralık ayında AB’den müzakere tarihi alması durumunda Türk tarafının Kıbrıs konusunda elinin zayıflayacağını belirterek, bu nedenle Kıbrıs Türklerine uygulanan tecridin o tarihe kadar kaldırılması gerektiğini söyledi.


Talat, KKTC haber ajansı TAK’a verdiği demeçte, “Türkiye, Kıbrıs konusunda herhangi bir gelişme olmadan aralık ayında tarih alırsa Kıbrıs Türklerini ne bekliyor” sorusu üzerine, şunları kaydetti:


“Türkiye’ye tarih verilecek, aksi çok zayıf ihtimal. Türkiye tarih aldığında Kıbrıs sorunu çözümlenmiş olmayacak ve ondan sonra yeni bir safhaya girilecek ve bu yeni safhada ne yazık ki Türkiye’nin eli çok güçlü olmayacak. Çünkü artık Türkiye AB yolunda ilerleyecek. Ve eğer bu süreçte Rum tarafı tolere edilir, günahları sineye çekilirse bu durum Türkiye’nin AB sürecinde ilerlemesi için Türk tarafı aleyhine kullanılabilecek.”


“ÇÖZÜM ACİL, TECRİT KALKMALI”


Talat, bu nedenle Kıbrıs Türkleri için Kıbrıs sorununun çözümünün acil olduğunu belirterek, “Aralıktan sonra Türkiye’nin eli zayıf olacağına göre aynı şey bizim için de geçerli olacak” dedi.


Bu nedenle doğrudan uçuşların başlaması, serbest ticaret tüzüğünün uygulamaya girmesinin önemine dikkat çeken Talat, tecridin sona ermesinin şart ve bu konuda çok umutlu olduğunu kaydetti.


“PAPADOPULOS HAYAL GÖRÜYOR”


Mehmet Ali Talat, Kıbrıs konusunda yeni bir sürecin başlaması konusunda topun Rum tarafında olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:


“Papadopulos yanlış bir hesap yapıyor. Bu süreci bu şekilde aralık ayına kadar tutacağına ve aralığa yakın bir dönemde Kıbrıs konusundaki bazı isteklerini Türkiye’nin tarih almasının ön koşulu yapacağını, bu şekilde Kıbrıs’ta adım atılmasını sağlayacağını sanıyor. Bu yanlış bir hesap, hayal görüyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü Türkiye beklenenin ötesinde adımlar attı. Sorunun çözümü yönünde çok güçlü adım attı. Türkiye’ye tarih verilirken daha da bir şeyler istenmesi söz konusu değil.”


“ASKER ÇEKİLMESİ, MARAŞ’IN AÇILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”


Türkiye’ye tarih verilirken Kıbrıs’tan asker çekme, Maraş’ın açılması gibi talepler olacağına inanmadığını söyleyen Talat, ”Askerin çekilmesi, Maraş’ın açılması Annan Planı’nın bir parçasıydı. Papadopulos planı reddedecek ve bunları da isteyecek. Bu nasıl olacak ve bu konuda dünya Türkiye’ye nasıl baskı uygulayacak? Bu aşırı isteğin Türkiye’ye karşı öne sürülmesi mümkün değil. Türkiye’nin de jest olarak böyle bir şey yapacağını sanmıyorum” diye konuştu.


Talat, Papadopulos’u, “Kıbrıs’ın bölünmüş kalmasındaki baskıcı, anti-demokratik kampanyasını mazur göstermek için gündem saptırmakla” suçlayarak, hiç gündemde olmadığı halde asker çekmenin gündeme getirilmesini taktik olarak nitelendirdi.

675230cookie-check‘AB tarihinden önce tecrit kalkmalı’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.