ABD: Rusya’nın Ukrayna işgali her an başlayabilir

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, cuma günü yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek için yeterli gücü topladığını; ülkenin geniş kesimlerini kapsayacak bir işgal hareketine “artık her an başlayabileceğini” söyledi.

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Sullivan, net bir kanıt veya göstergelerle ilgili bir detay vermeden, Ukrayna’daki Amerikalıların ülkeyi en fazla 24 ile 48 saat arasında terk etmesi gerektiği uyarısında bulundu. Rusya’nın saldırısına bir hava bombardımanı veya füze saldırısıyla başlama ihtimalinin olduğunu; bunun da ülkeden çıkışları zorlaştırabileceğini belirtti:

“ABD istihbaratı, elindeki bilgilere dayanarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgale Pekin’deki Kış Olimpiyatları bitmeden, yani 20 Şubat’tan önce başlayabileceğine inanıyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yönelik hızlı bir saldırı da mümkün.”

Sullivan, Putin’in işgal emrini verip vermediğinin netleşmediğini ancak bunun ihtimal dahilinde olduğunu söyledi:

“Başkan Joe Biden, krizin çözümü için Putin’le bir telefon görüşmesi yapmanın yollarını arayacak. Elimizde son kararın verildiğine; başlama emrinin verildiğine dair net bir bilgi yok. Ancak 100 binden fazla askerin sınıra konuşlandırıldığı Ukrayna’nın işgali hareketi, ülkenin büyük kesimlerini ve hatta başkent Kiev’i kapsayabilir.”

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60343618

2583910cookie-checkABD: Rusya’nın Ukrayna işgali her an başlayabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.