ABD Savunma Bakanı Türkiye yolcusu

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gates, 28 Şubat Perşembe günü Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü ziyaret edecek. 

”TÜRK ORDUSU ABD’DEN ONAY İSTEMEZ” 

Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkanı Korgeneral Carter Ham, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak’ın kuzeyinde düzenlediği operasyonlar için ABD ordusundan onay istemesinin söz konusu olmadığını, çünkü iki ülke arasındaki ilişkinin böyle bir nitelik taşımadığını bildirdi.

Ham, Pentagon’da düzenlediği brifingde, ”Bu tip görevler için Türk ordusu onay istemez, ABD ordusu da onay vermez. İlişki böyle değil. Biz, Türk ordusunun harekatının, Irak’taki çok uluslu gücün operasyonlarıyla çakışmaması için onlardan bilgi istedik, Türk ordusu da bunu kabul etti. Dolayısıyla bu, onayın söz konusu olduğu bir durum değil” dedi.

Türkiye’den, harekatın süresinin ve derinliğinin sınırlı olduğu yönünde bilgi aldıklarını belirten Ham, gelişmelerin de bununla tutarlılık içinde olduğunu kaydetti. Ham, operasyonun sonuna yaklaşıldığını şu aşamada söyleyemeyeceğini ve harekatın ne zaman biteceğine Türk hükümetinin karar vereceğini söyledi.

“KÜRT LİDERLER SORUMLULUK ALMALI”

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nick Burns da PKK’nın Irak’ın kuzeyinde yuvalanmış olmasından dolayı Iraklı Kürt liderlerin, PKK’ya karşı sorumluluk almaları gerektiğini söyledi.

Burns, Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, PKK sorununa çözüm konusundaki bir soruyu yanıtlarken, ”Biz, PKK’yı terörist bir örgüt olarak görüyoruz ve PKK ile görüşmüyoruz. Türkiye’ye büyük bir yakınlığımız var, çünkü PKK, uzun yıllardır Türk sivillerini ve askerlerini öldürüyor. Türkiye’nin PKK’yı tasfiye çabalarına ilişkin olarak son üç-dört aydır Türkiye ile yakın işbirliğine girdik” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.