ABD Senatosusu`ndan Bin Ladin raporu

ABD Senatosunda hazırlanan bir rapora göre dönemin savunma bakanı Donald Rumsfeld ve komutanlar, kritik bir karar alarak, Ladin’e karşı kitlesel askeri birliklerin kullanılmamasını tercih etti. Rapora göre Bin Ladin’in, vurulmaya en açık olduğu Aralık 2001’de öldürülememesi veya ele geçirilememesi, teröristin o dönemde kaçmayı başarması, “bugün Afganistan’da direnişin yeniden canlanmasına, tehlikenin Pakistan topraklarına da sıçrama tehlikesi yaratmasına” temel oluşturdu.

Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı Senatör John Kerry’nin isteğiyle, komitenin Demokrat Partili çoğunluk üyelerince hazırlanan raporda, Başkan Barack Obama’nın Afganistan’da asker sayısının artırılması politikasına hala karşı çıkıldığına dikkat çekildi.

2004 başkanlık seçiminde George W. Bush’un rakibi olan senatör Kerry, Bush yönetiminin Bin Ladin’i elinden kaçırdığını sık sık dile getiriyordu.
Raporda özetle şu görüşlere yer verildi:

“El Kaide liderinin 7 yıl önce cepheden bertaraf edilmesi tüm dünyadaki aşırıcılık tehdidini ortadan kaldırmaya yetmeyecekti. Ancak Bin Ladin’in Pakistan’a kaçmasına yol açacak yanlış kararlar verilmesi, Bin Ladin’in parasal kaynakları ve tüm dünyadaki fanatiklerin ilgisini çeken sembolik bir kişi haline gelmesine yol açtı. İşin bitirilememesi kaçırılmış bir fırsattır ve Afganistan’daki çatışmanın gidişatını, uluslararası terörizmin geleceğini değiştirmiştir.”

Rapora göre, Bin Ladin’in Aralık 2001’de Tora Bora dağlık kesiminde saklandığı, bugün için artık tartışmasız bir gerçek. “ABD güçlerinin bu dönemde bölgeye en az birkaç bin kişilik bir askeri güçle ani bir baskın yapmaları gerekirdi” denilen raporda, “Var olan yayınlar, henüz kamuoyuna açılmamış hükümet belgeleri ve dönemi yaşayan yetkililerin anlattıklarına göre, Bin Ladin o dönemde avucumuzun içindeydi” ifadelerine yer verildi. Rapora göre ABD güçleri böyle bir operasyon yerine, hava bombardımanı ve Afgan milis güçlerinin takviyesindeki 100’ün altında Amerikan komandosuyla operasyon düzenledi ve Amerikan askeri gücünün büyük kısmı, keskin nişancı ekipleri ve ordunun en mobil güçleri devre dışı tutuldu.

Rapora göre Amerikalı askeri yetkililerin yanlış operasyon tercihleri sonucu Bin Ladin 16 Aralık 2001’de veya o günlerde, korumalarıyla birlikte rahatlıkla Tora Bora’yı terk etti ve Pakistan’ın denetim dışı aşiret bölgesine geçti. Raporda, Bin Ladin’in hala bu bölgede üslendiğinin sanıldığı kaydedildi.
Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, kitlesel Amerikan güçlerini devreye sokmanın ters etkisinin olabileceği görüşünü dile getirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.