ABD’de bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağına uyulmadı

ABD’de siyah Amerikalı George Floyd’un Pazartesi günü Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alınırken ölmesinin ardından düzenlenen protesto gösterileri dün akşam da sürdü. Ülkede birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bazı bölgelerde ise yasağa uyulmadı.

En az 30 kentte düzenlenen gösterilerin çoğu barışçıl olsa da bazı bölgelerde polisle protestocular arasında çatışma çıktı. Araçlar ve binalar kundaklanırken, polis zaman zaman göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı.

Protesto gösterilerinin düzenlendiği kentler arasında Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington, Philadelphia ve Indianapolis; gece sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehirler arasında ise Philadelphia, Miami, Portland, Louisville ve San Francisco da var.

Ancak bu kentlerde birçok bölgede yasağa uyulmadı.

Philadelphia’daki gösterilerde çıkan çatışmalarda 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına alındı. Kentte bazı dükkanlar yağmalandı, polis araçları kundaklandı.

Trump: Çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin veremem

ABD Başkanı Donald Trump “sakin olunması” çağrısı yaptı ve “çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin veremeyeceğini” söyledi.

Donald Trump 2016’da başkan seçilmesinden bu yana ABD’de görülen en büyük şiddet olaylarından “yağmacıları, anarşistleri ve radikal solcuları” sorumlu tuttu.

Trump bu kesimleri, George Floyd’un anısına saygısızlık yapmakla suçladı ve “Öfkeli bir kalabalık adaleti tesis edemez” dedi.

Biden: Trump bağnazlığa oksijen veriyor

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinde Trump’ın rakibi olmasına kesin gözüyle bakılan Demokrat Parti’nin başkan aday adayı Joe Biden ise gösterilerde şiddete başvurulmasını kınadı. Ancak Biden ayrıca “Polis şiddetine ve gaddarlığına karşı protesto gösterisi düzenlemek bir haktır ve gereklidir” dedi.

Biden, Trump’ı da, açıklamalarıyla “bağnazlığa oksijen vermekle” suçladı.

Floyd’un ölümüyle ilgili olarak “üçüncü derece cinayet” ve “taksirle adam öldürme” ile suçlanan 44 yaşındaki eski polis memuru Derek Chauvin yarın yargıç karşısına çıkacak. Chauvin, Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından görevden alınan dört polisten biriydi.

Sosyal medyada yayımlanan ve ABD’de infial yaratan görüntülerde, Chauvin diziyle Floyd’un boğazına bastırıyor, Floyd ise “Nefes alamıyorum” diyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.