ABD’de seçimlere siber saldırı kaygısı

Özel bir Amerikan istihbarat firması, ABD’de seçim veri tabanına yapılan siber saldırıların Rusya kaynaklı olduğuna ilişkin yeni bulgulara ulaşıldığını iddia etti.

Rus istihbaratının ABD’de başkanlık seçimlerini sabote etmek için siber saldırı düzenlediği iddialarıyla ilgili yeni bulgulara ulaştıklarını bildiren özel istihbarat firması “ThreatConnect”, ABD’deki ve Türkiye ile Almanya’daki saldırılar arasında “ciddi bağ” olduğunu ileri sürdü.

ABD’deki seçim veri tabanına yönelik siber saldırıların Rusya destekli internet korsanlarınca gerçekleştirildiğine ilişkin “yeni bulgular”a ulaşıldığı iddia edildi.

Eski askeri istihbarat analistleri tarafından kurulan ThreatConnect firması, yabancı internet korsanlarının siber saldırı düzenledikleri iddialarıyla ilgili bir rapor yayımladı.

Firma raporunda, 18 Ağustos’ta Arizona ve Illinois eyaletlerindeki seçim sistemine yönelik siber saldırıda kullanılan ve ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) mimlediği “Internet Protokol” (IP) adreslerinden birinin, Türkiye’de AK Parti’ye, Almanya’da Özgürlük Partisi’ne ve Ukrayna’da parlamento üyelerine yönelik siber saldırıda kullanılanla aynı olduğu iddiasında bulundu.

Ayrıca firma, FBI tarafından mimlenen IP adresinden 6’sına, dil olarak Rusça kullanan internet firması King Serves tarafından host hizmeti sunulduğunu belirtti.

Daha önce yapılan açıklamada, yabancı internet korsanlarının Demokrat Parti Ulusal Komitesi ve Rusya’ya odaklanan bazı düşünce kuruluşlarına saldırı düzenlediği bildirilmişti. FBI, saldırıların Rusya kökenli olabileceği iddiasını gündeme getirmişti. Rusya’dan yapılan açıklamada ise bu iddialar yalanlanmıştı.

Bu arada, FBI tarafından eyalet seçim bürolarına yapılan uyarıda, yabancı internet korsanlarının siber saldırılarına karşı bilgisayar sistemlerinin güvenliğini artırmaları istenmişti.

2004620cookie-checkABD’de seçimlere siber saldırı kaygısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.