ABD’den Esad’a ‘özel af’

Suriye’de siyasi geçişin önünü açmak için BM destekli konferansa Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın katılması halinde de, “güvenliğinin garanti” edileceği belirtildi.

Meksika’da yapılan G-20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmeleri sonrasında bu fikrin ortaya çıktığı belirtildi.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, İsviçre’nin Cenevre kentinde BM destekli toplantıda masaya oturarak, siyasi geçişin önünü açmak için iktidarı bırakması halinde “özel af”la ceza almaktan kurtulacağı belirtildi. Haberde, Esad’ın konferansa katılması halinde güvenliğinin de garanti edileceği iddia edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan üst düzey bir İngiliz yetkili, “Bu görüşmelerde farklı düşüncelere sahip olmamıza rağmen Suriye’de barışçıl bir siyasi geçişe olanak sağlamak için müzakereler yapıldı” dedi.

Üst düzey başka bir İngiliz yetkili de, “Çözüm için müzakerelerin yapılacağı bir toplantıda taraflardan birinin Uluslararası Ceza Mahkemesi önüne çıkmak istemeyeceği çok açık” şeklinde konuştu.

‘PUTİN ESAD İÇİN ISRARCI DEĞİL’
Meksika’daki G-20 toplantısında, ABD ve İngiliz yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın görevde kalması yönünde ısrarcı olmadığı izlenimini aldıkları da savunuldu.

’62 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ’ İDDİASI
Muhaliflerin oluşturduğu Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise, ordunun çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda açılan ateş sonucu ölü sayısının 62’ye ulaştığını iddia etti.

Londra merkezli örgüt, Hama’da hava destekli ağır silahlarla düzenlenen operasyonlarda 24 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 50’den fazla kişinin yaralandığını savundu.

Hama’da bir insanlık dramının yaşandığını ve açılan yoğun ateş nedeniyle halkın yaralılara yardım etmekte güçlük çektiğini iddia eden örgüt, başkent Şam’ın banliyölerindeki çatışmalarda 12, Dera ve Humus’ta 7’şer, Lazkiye ve Deyr Ez Zor’da 4’er, İdlib’te 3 ve Halep’te 1 olmak üzere ülke genellindeki operasyonlarda ölü sayısının 62’ye çıktığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.