ABD’den Türkiye’ye ‘samimiyet’ çağrısı

Amerikan-Türk Konseyi’nin (ATC) 29’uncu yıllık toplantısındaki konuşmacılardan biri ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon’dı.

Terör örgütü PKK ile mücadelede ABD’nin desteğini dile getiren Gordon, ”PKK’yı sadece Türkiye’ye değil, bize karşı da tehdit olarak görüyoruz” dedi.

Türkiye ile aynı bakış açısına sahip olmadıkları konuların da bulunabildiğine işaret ederek, İran’ın nükleer dosyası konusunu örnek veren Gordon, ”Türkiye’nin, İran’ın nükleer silah kapasitesini geliştirmesinin engellenmesi noktasında bizimle aynı hedefi paylaştığına inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye-İsrail ilişkilerinde yaşanan gerilimlerden de üzüntü duyduklarını vurgulayan Gordon, ilişkinin bölge açısından kritik önem taşıdığını düşündüklerini aktardı.

İki ülkenin ortak çıkarlarından söz ederken Türkiye’deki kamuoyunun Amerikan dış politikasına bakışındaki şüpheci tavrın ve ABD Kongresi’nde Türkiye ile ilgili giderek artan düzeyde sorular sorulmasının da göz önüne alınması gerektiğini dile getiren Gordon, bazı hususlarda aralarında oluşabilen görüş farklılıklarına rağmen iki ülke arasında birçok ortak gündemin bulunduğuna işaret etti.

Gordon, şöyle devam etti:

”Ancak dürüst olalım, ‘Türkiye ABD ile zıt amaçlar için çalışıyor’ şeklinde ABD’de bir algının oluşması, bizim birlikte çalışmamızı zorlaştırır. Türkiye’nin yönünü doğuya çevirdiği söylemleri doğru olsun ya da olmasın, insanların bunu doğru olarak düşündüğü sürece sorun yaşarız. ABD’de, Türkiye’nin İran ile yakın ilişkiler geliştirdiği yönünde izlenimler yaratan imajlar, ABD-Türkiye ortaklığının güçlendirilmesinde de sorunlara neden oluyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.