ABD’den Yemen’e füze

ABD Yemen’de Husiler tarafından kontrol edilen bölgelerden savaş gemilerine füze atılmasının ardından bölgeye füze saldırısı düzenlendi. Saldırı emri kısa bir süre sonra görevi sona erecek olan Barack Obama’dan geldi.

‘El Kaide lideri Enver El Evlaki öldürüldü’ ‘El Kaide lideri Enver El Evlaki öldürüldü’
yemen.jpegYemen’de cenaze törenine hava saldırısı: En az 140 kişi öldü
ABD ordusu, Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgede bulunan üç radar mevzisini vurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, yaptığı yazılı açıklamada, ABD askeri güçlerinin bugün sabah saatlerinde Yemen’in Kızıldeniz kıyılarında yer alan üç radar mevzisini vurduğunu bildirdi. Saldırılar ABD donanmasına ait Nitze savaş gemisiyle yerel saatle sabah 04.00 sularında gerçekleştirildi. Saldırıda Tomahawk füzeleri kullanıldı.

OBAMA’NIN ONAYIYLA

İlk belirlemelerin, hedeflerin imha edildiğini gösterdiğini belirten Cook, saldırının Savunma Bakanı Ashton Carter ile Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’ın tavsiyesi üzerine başkanlık süresi önümüzdeki Kasım ayında olacak olan Barack Obama’nın onayıyla gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Cook, saldırıda Kızıldeniz’de uluslararası sularda seyreden USS Mason ve diğer gemilere yönelik füze atılmasında kullanılan radar mevzilerinin hedef alındığını kaydetti.

HUSİLERE İLK SALDIRI EMRİ

ABD’nin Husilerin kontrol ettiği bölgelere karşı olduğu biliniyordu. Ancak yine de Washington yönetimi Yemen’e karşı direkt bir saldırıda bulunmaktan hep kaçınmıştı. İran ve Hizbullah destekli Husilerle Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon savaşıyordu.

“SERBESTLİĞİMİZİ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Savunma amaçlı bu saldırının ABD personelini, gemilerini ve önemli deniz koridorundaki seyrüsefer serbestliklerini korumaya dair gerçekleştirildiğini aktaran Cook, “ABD, gemilerimize ve ticari trafiğimize yönelik herhangi bir tehdide uygun bir şekilde karşılık verecektir. Kızıldeniz’de, Babu’l Mendeb Boğazı’nda ve dünyanın diğer yerlerinde seyrüsefer serbestliğimizi korumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Pentagon, Kızıldeniz’de seyreden USS Mason adlı Amerikan destroyerinin, Husilerin kontrolü altındaki Hudayda bölgesinden fırlatılan füze ile dün ve birkaç gün önce hedef alındığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.