ABD’siz Irak, ilk kez sandıkta

Oy kullanma işlemi yerel saatle sabah 7’de başlıyor ve akşam 7’de sandıklar kapanıyor.

Ülkenin batısındaki çatışmalar şiddetlenirken, Başbakan Nuri el-Maliki üçüncü kez kazanmayı umuyor.

Her ne kadar seçimlerin sonucunu tahmin etmek zor olsa da, Maliki’nin koasliyon kurma sürecinde baş rolde olacağını söylemek mümkün.

Sadece geçen hafta 160 kişi Irak’ta hayatını kaybetti. Ülkedeki karmaşa 2008 yılından beri en şiddetli zamanını yaşıyor.

20 milyondan fazla seçmenin olduğu Irak’ta neredeyse 50 bin oy kullanma noktası açılacak.

Başkent Bağdat’ta güvenlik önlemleri artmış durumda. BBC’nin Bağdat’taki muhabiri Kevin Connolly askeri helikopterlerin devriye gezdiğini söylüyor.

Connolly seçmenlere güvende hissettirebilmek için hükümetin havalimanını ve şehre girip çıkan ana yolları geçici olarak kapattığını aktarıyor.

Son saldırılarPazartesi günü askerler, polisler ve yurt dışındaki seçmenler oy kullanırken gerçekleşen saldırılarda 50 kişi hayatını kaybetti.

Hanakin kentinde Kürtlerin mitingine yapılan bombalı saldırıda 30 kişi hayatını kaybederken, en az 50 kişi yaralandı. Başkent Bağdat’ta Cuma günü bir Şii partisinin seçim mitingini hedef alan bombalı saldırıda en az 31 kişi öldü. Irak Şam İslam Devleti örgütü saldırıyı üstlendi.

328 sandalyeli parlamento için 9 binden fazla aday yarışıyor. Sünnilerin çoğunlukta olduğu Anbar eyaletinde ise oy kullanma işlemi yapılmayacak.

1417250cookie-checkABD’siz Irak, ilk kez sandıkta

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.