Abdülatif Şener’den kayıt sonrası ilk açıklama

CHP Konya Milletvekili Şener, seçim sonuçlarını açıklanmasının ardından Meclis’e gelerek kayıt yaptırdı.

24 Haziran seçimlerinde CHP’den Konya milletvekili seçilerek uzun bir aradan sonra Meclise dönen AKP kurucularından ve eski Başbakan Yardımcısı Abdülatif Şener “Parlamento bu dönemde tekrar demokratik sisteme dönüş için direnişin merkezi olacaktır” dedi.

CHP Konya milletvekili Abdülatif Şener, Meclise gelerek kayıt yaptırdı.İlk milletvekilliğinin 1991 yılında olduğunu hatırlatan Şener, 4 dönem 16 yıl milletvekiliolarak kaldığını anımsattı. Şener şöyle konuştu:

“11 sene sonra Konya milletvekili olarak Cumhuriyet Halk Partisi listesinden Meclise geldim. Parlamento’nun yetkileri sınırlandırılmıştır. Daha önceki demokratik parlamenter sisteme göre hükümet Meclisin içinden çıkardı. Şimdi ise Cumhurbaşkanı tek başına hükümeti kuracak. Artık Başbakan, Bakanlar Kurulu yok. Meclis güvenoyu vermeyeceği gibi, Bakanları düşüremeyecektir. Güvensizlik oyu da veremeyecektir. Meclis, hükümet üzerindeki gücünü tamamıyla kaybetmiş durumdadır. Dünyanın bütün demokratik ülkelerinde Parlamento yasa yapma konusunda şeriksizdir, yani ortaksızdır. Mutlak suretle yasaları Parlamento yapar. Yeni sistemde Parlamento yasama yetkisine de Cumhurbaşkanı’nı ortak etmiştir. Parlamento bu dönemde tekrar demokratik sisteme dönüş için direnişin merkezi olacaktır. Anlamı daha da derinleşmiş, güçlenmiştir. Onun için Meclis’te olmak gerekiyordu. O anlayış doğrultusunda Meclis’te olmayı arzu ettim.”

2204170cookie-checkAbdülatif Şener’den kayıt sonrası ilk açıklama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.