AB’lilerin 6/1’i yoksulluk sınırının altında

Komisyonun 2004 verilerine dayanan bir sosyal araştırmasının sonuçlarına göre, AB vatandaşlarının yüzde 16’sı fakirlik sınırının altında yaşarken, bu oran İsveç ve Çek Cumhuriyeti ve bazı kuzey ülkelerinde yüzde 9 ila 10 olarak belirlendi. Litvanya ve Polonya gibi ülkelerde ise oran yüzde 21’i buldu.

Araştırmada 18 yaş üstündeki AB vatandaşlarına ilişkin değerlendirmede ise fakirlik sınırı altında yaşayanların oranı Belçika ve Polonya’da yüzde 13, İngiltere’de yüzde 16 oldu.

AB ülkelerinde 18 yaş altındakilerde de ortalama oranın yüzde 19’a çıktığı, her 5 çocuktan birinin fakirlik sınırının altında olduğu kaydedildi.

Komisyon araştırması AB vatandaşlarının ortalama yaşam süresinin ise 1995-2005 döneminde erkeklerde 3, kadınlarda 2 yıl arttığını gösteriyor. AB’de erkeklerde ortalama yaşam süresi ülkelere göre 65,4 ile 78,4 yıl, kadınlarda ise 75,4 ile 83,9 yıl arasında değişiyor.

AB Komisyonu, araştırmanın sonuçlarını 8-9 Mart tarihilerinde Brüksel’de yapılacak zirve sırasında devlet ve hükümet başkanlarının bilgisine sunacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.