Acil boşanmak artık mümkün

Times, İngiltere’de boşanma işlemlerini yürütecek yeni merkezlerin sadece bir kaç saat içerisinde tüm süreci tamamlayacağını duyurdu.

Yılda ortalama 120 bin boşanma davasının görüldüğü ülkede, gelecek ay hizmete girecek olan merkezlerin mahkemelerin üzerindeki dava yükünü de azaltması bekleniyor.

Karşılıklı anlaşmayla yapılan boşanma başvurularının ortalama 33 haftada sonuçlanabildiği ifade edilen haberde, başvuru bedelinin de kişi başı 410 sterlin olduğu vurgulanıyor.
Faaliyete geçecek olan yeni merkezlerde eğer eşler anlaşmalı olarak boşanıyorsa sürecin 48 saat içerisinde sonlandırılacağı belirtiliyor. Ancak yeni düzenlemenin İngiltere’deki boşanma başvurularını artırabileceğinden de endişeleniliyor.

Muhafazakar Parti’den eski İçişleri Bakanı Ann Widdecombe, “Bu hiç de hoş bir gelişme değil. Devletin evlilik kurumu konusunda daha güçlü mesajlar vermesi gerekiyor” diyor.
Hristiyan Hukuk Merkezi’nden Andrea Williams da “İnsanlar bu kadar boşanabilecekse evlilik yemininin ne anlamı var ki? Yasaların yapması gereken şey evlilik kurumuna gerekli önemi vermek olmalı” dedi.

Bu görüşe karşı çıkanlar arasında Evlilik Vakfı araştırmacısı Harry Benson, boşanma sürecinin eşler için ciddi acıların yaşandığı bir dönem olarak yorumlayarak “Boşanma süreçlerinin mahkeme salonlarından uzaklaşması çok sayıda çifti memnun edecektir. Bu düzenlemenin evlilik kurumuna zarar verdiğine de inanmıyorum” değerlendirmesini yaptı.

854890cookie-checkAcil boşanmak artık mümkün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.