“Adliyeye siyaset sokuldu”

Beştepe’deki adli yıl açılışını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bugün açıkça adliyeye siyaset sokuldu” dedi ve toplantı için “tam bir yüz karası” nitelendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beştepe’de yapılan adli yıl açılış töreni için “tam bir yüz karası toplantı” ifadesini kullandı.

Adli yıl açılış töreninin Beştepe’de yapılmasına yönelik tartışmalar sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın törenin Beştepe’de yapılmasının ‘yargı bağımsızlığına gölge düşürmeyeceğini’ söyleyip “Yenikapı ruhu”na uygun hareket etme çağrısı yaptıktan sonra bir açıklama da Kılıçdaroğlu’dan geldi.

“Sayın cumhurbaşkanının sözüne yürekten katılıyorum, Yenikapı ruhu yaşatılmalı” diyen Kılıçdaroğlu, Yenikapı’da yaptığı konuşmayı hatırlattı ve “Camiye, adliyeye siyaseti sokmayın dedim” ifadesini kullandı.

Bugünkü toplantıyla adliyeye siyasetin sokulduğunu savunan CHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

Sayın Cumhurbaşkanı burası milletin mekanı burada yapılması doğaldır diyor. Her yer milletin mekanı. Ama devletin gelenekleri vardır. Her yer kendine göre özelliği olan mekanlardır. Milletin mekanı diye Cumhurbaşkanı adliyede konuşma yapabilir mi? Her yerin kendine ait özelliği vardır. Milletin mekanı diyorsunuz, kaça mal olduğunu millet bilmiyor.

Siz adli yılı açtınız güzel, bir de siyasi bir konuşma yapıyorsunuz. Sevgili hakimler söylüyorum kararı buna göre yapacaksınız demektir bu. Tam yüz karası bir toplantıdır bu. Güçler ayrılığı ilkesine saygı duyacağız diye yemin ettik. Aksi bir tabloyu çizer yargıyı siyasallaştırısanız yargı nasıl adalet dağıtır.

Herkesin Yenikapı ruhuna saygı göstermesi lazım. Birlikte yaşamaya ihtiyacımız var. Devletin kurumlarını hiç kimse kendi arka bahçesi haline getirmemelidir. Bunu yaparsanız Türkiye’de birliği huzuru sağlayamazsınız. Başta yargıya kendi görevinizi biliniz, adaleti başkalarına teslim etmeyiniz. Bu durum adaleti ve yargıyı aşağılamak demektir.”

ERDOĞAN’DAN YENİKAPI RUHU VURGUSU

Bu sabah, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan 2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni’ne, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu katılmamıştı.

İki isim, kararlarına gerekçe olarak törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak olmasının “yargı bağımsızlığı ilkesine gölge düşüreceğini” göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da törende yaptığı konuşmada törenin Beştepe’de yapılmasının yargı bağımsızlığına gölge düşürmeyeceğini söylemiş ve “Kurumlarımızın temsilcilerinden de gerilim ve itham taktiğini bir kenara bırakarak, 7 Ağustos’taki Yenikapı ruhuna uygun şekilde hareket etmelerini bekliyorum” demişti.

2004030cookie-check“Adliyeye siyaset sokuldu”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.