Af Örgütü’nden ODTÜ çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampusünde yapılacak yolu protesto eden göstericilerin protesto hakkına saygı duyulması ve aşırı güç kullanılmamasının güvence altına alınması çağırısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütünden yapılan yazılı açıklamada, polisin, 18, 21 ve 26 Ekim’de yol inşasının parçası olarak 3 bin ağacın kesilmesini protesto ettiğini söyleyen öğrencilere, akademisyenlere ve yerel sakinlere karşı aşırı güç kullandığı ileri sürüldü. Açıklamada, 18 Ekim gecesi, yol çalışmalarının başladığı sırada ODTÜ’den bir akademisyenin, Uluslararası Af Örgütüne, polisin göz yaşartıcı gaz kullanarak 20 göstericiye müdalede bulunduğunu bildirdiği belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uluslararası Af Örgütü, Türkiye yetkililerine, ODTÜ protestocularının barışçıl protesto hakkına saygı duyulmasını ve kolluk kuvvetleri yetkililerinin protestoculara yönelik gereksiz ya da aşırı güç kullanmamasını güvence altına alması çağrısında bulunuyor. Polisin gerçekleştirdiği iddia edilen hak ihlalleri soruşturulmalı ve sorumlular en kısa zamanda adalet önüne çıkarılmalıdır.”

1400330cookie-checkAf Örgütü’nden ODTÜ çağrısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.