AFAD: 12 bin 873 kişi can kaybı, 62 bin 937 yaralı

AFAD’dan yapılan açıklamada, depremlerde 11 ildeki toplam can kaybının 12 bin 873’e yükseldiği, yaralı sayısının ise 62 bin 937’ye ulaştığı belirtildi. Bölgeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylesine büyük bir felakete hazırlıklı olabilmek mümkün değil” dedi.

AFAD, sosyal medya üzerinden yaptığı son açıklamada yardım ekiplerinin Şanlıurfa’da arama kurtarma çalışmalarını tamamladığını ve çalışmaların devam ettiği diğer illere sevk edildiğini duyurdu.

Depremin dördüncü gününde son durum

deprem bölgesi hava durumu perşembe
  • AFAD’ın son açıklamasına göre ölü sayısı 12 bin 873’e yaralı sayısı 62 bin 937’ye çıktı.
  • Twitter CEO’su Elon Musk, Türkiye’den erişim sorunuyla ilgili, “Twitter, Türk hükümeti tarafından erişimin kısa süre içinde yeniden sağlanacağı konusunda bilgilendirildi.” açıklamasını yaptı.
  • Deprem bölgesinde AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, itfaiye, tahlisiye, MEB, STK’ler ve uluslararası ekiplerin 24 bin 727 arama kurtarma personeli görev yapıyor.
  • Yurt dışından gelen arama kurtarma personeli sayısı 5 bin 709.
  • AFAD, Emniyet, Jandarma, MSB, UMKE, ambulans ekipleri, gönüllüler, yerel güvenlik ve yerel destek ekiplerinden görevlendirilen saha personel sayısı ile beraber bölgede görev yapan toplam personel sayısı 113 bin 201’e ulaştı.
  • Havayolu şirketleri depremzedeleri tahliye etmeye devam ediyor. THY deprem bölgesinden bugün 170 tahliye seferi yapacacağını açıkladı. Sun Express Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Malatya ve Mardin kalkış ve varışlı tüm yurt içi uçuşlarını 13 Şubat 2023’e kadar ücretsiz gerçekleştireceğini duyurdu. Pegasus Havayolları ise ek seferlere devam edeceğini belirtti.
  • Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul’da yatırım ve emeklilik fonları işlemlerinin durdurulduğunu açıkladı.
  • Meteroloji verilerine göre deprem bölgesinde hava sıcaklığı düşmeye devam edecek, buzlanma ve don bekleniyor.
2667300cookie-checkAFAD: 12 bin 873 kişi can kaybı, 62 bin 937 yaralı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.