Ah be Boris!

ERTANÇ HİDAYETTİN / LONDRA – Yaşadığımız ülke Birleşik Krallık Başbakanı Boris önceki gün yanında bilimsel uzmanlarla televizyonda sözde açıklayıcı kısa bir yayına çıktı. 

Bu adamı ciddiye almak oldukça zor. Konuşurken yüzünde sinir edici alaycı bir ifade beliriyor. Elbette amacı bu tür bir izlenim yaratmak değil. 

Nereden bakarsak Birleşik Krallık en fazla Covid 19 ölümleri kaydeden ilk 5 ülkenin arasındadır. Ne kadar da Sağlık Bakanı istatistiklerle oynamaya çalışsa da bu gerçeği değiştirmeyi başaramadı.

16 Ekim itibarıyle ülkedeki istatistikler şöyle:

Toplam ölüm sayısı: 43 429

Pozitif Vaka sayısı: 689 257

Günlük yeni vaka sayısı: 15 650

Toplam ölüm sayısı sadece test sonuçları pozitif çıktıktan 28 gün içerisinde yaşamını yitirenlerin sayısını yansıtıyor.

Gerçek sayının 65 000 civarında olduğu güvenilir kaynaklar tarafından ifade ediliyor. 

Yaz aylarında alınan tedbirler sayesinde pusuya yatan virüs tüm dünyada yeniden hortlamaya başladı.  

Boris ve hükümetinin becerisizlikleri, daha doğrusu amaçlarının halkın sağlığı değil de sermaye kesiminin karlarının idamesi olduğundan diğer ülkelere nazaran ikinci dalganın Birleşik Krallık’ta yine çok daha fazla can alacağı kesin görülüyor.

Özellikle en fazla 17 ile 30 yaş grubunda günde 20 bine yakın yeni bulaş sayısı görülmeye başlandı.

Pandemiyi başarı ile yöneten ülkelerin önde gelen başarı nedenleri arasında erken davranmak ve etkili test sistemi geliştirmek gelir. 

Pandeminin dünyaya yayıldığı yer olduğu iddia edilen Çin’de toplam ölüm sayısı 4512. Ülkenin nüfusu göz önünde bulundurulduğunda şaşılacak bir rakam. 

Hükümete geçmişte danışmanlık yapan bilim grubu mensuplarından Profesör Nicholson Mart ayında başlayan kapanış iki hafta önce başlasaydı ölüm sayısının yarı yarıya ineceğini belirtmişti.  

16 Ekim tarihinde televizyonda açıklama yapan Boris hala daha etkili test sisteminin önemine dem vurdu. Aylardan beri bunu başaramayan hükümetin başı hala daha testlerin önemini konuşuyor. Gelişme yok.

Birleşik Krallık’ta tam bir kaos hakim. Geçenlerde ülke çapında yeni bir Yerel Uyarı Katman Sistemi açıklandı. Bölgeler bu sisteme göre 3 risk katmanına ayrıldı. 

Orta, Yüksek ve Çok Yüksek risk bölgeleri. 

17 Ekim tarihinden itibaren toplum fertlerimizin en yoğun yaşadığı Londra, Essex ve bazı diğer bölgeler Yüksek risk katmanında. 

Bu sistemin çok sayıda anomalileri bulunmakta ve bilimciler tarafından çalışacağına şüphe ile bakılmakta. 

Okullar tamamen açık. Ama yeni sisteme göre aileler kendi yakın aile grupları dışında ev ziyaretlerinde bulunamayacak, restoranlarda birlikte yemek yiyemeyecekler.

Orta ve yüksek, hatta en yüksek risk bölgeleri yan yana. En yüksek risk grubunda yaşayan birisi barların açık olmamasından dolayı orta risk bölgesindeki bir barı ziyaret edip arkadaşları ile eğlenebilecek. Daha birçok acayiplikleri olan bir sistem bu.

 Çok zor bir kış dönemi bizleri bekliyor. Lütfen kendimizi korumak için çaba gösterelim. Boris ve hükümetinden medet ummak hiç de akılcı bir yaklaşım olmayacak. 

Tüm okuyucularıma sağlıklı bir dönem temenni ederim.

 

  

2461360cookie-checkAh be Boris!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.