AİHM’de Türkiye yine mahkum oldu

Şükrü Günsili ve Hasan Yayık adlı vatandaşların yaptığı başvuruyu inceleyen AİHM, “Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesini ihlal ettiğine” hükmetti. Ulaştırma sendikasının sorumluları oldukları belirtilen başvuru sahipleri, haklarında açılan ve daha sonra beraat ettikleri davanın 6 yıl sürmesini gerekçe göstererek AİHM’e başvurmuştu. Türkiye, karar gereği bu davayla ilgili olarak kişi başına 3 bin 600 avro maddi tazminat ödeyecek.


AİHM, Mehmet Hüsni Tunç’un yaptığı başvuruda da “Türkiye’nin, AİHS’nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesini ihlal ettiği” görüşüne vardı ve toplam 1500 avro ödenmesini kararlaştırdı.


Fatma Usta, Hüseyin Usta ve Hacer Bakkal Usta’nın, “yargısız infaz”suçlamasıyla yaptığı başvuruyu inceleyen AİHM, “Türkiye’nin AİHS’nin etkili başvuru hakkıyla ilgili 2. maddesini ihlal ettiğine” hükmetti ve toplam 10 bin avro maddi tazminat ödenmesine karar verdi. Başvuruda, Fatma ve Hüseyin Usta çiftinin oğlu, Hacer Usta’nın eşi olan Taşkın Usta’nın, “güvenlik güçleriyle yasa dışı sol bir örgüt militanları arasında 1992 yılında İstanbul’da çıkan çatışmada yargısız infaza kurban gittiği” ileri sürülmüştü.


Mehmet Mustafa Yalçıner’in yaptığı başvuruyu inceleyen AİHM, “Türkiye’nin AİHS’nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesini ve adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesini ihlal ettiği” görüşüne vardı ve başvuru sahibine 2 bin avro maddi tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Emeğin Partisinin yönetim kurulu üyeliği yapan başvuru sahibi, “devletin bölünmez bütünlüğüne karşı propaganda yapmak” suçundan l996 yılında yargılanarak mahkum olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.