Ahmet Türk’ten kayyum tepkisi: Üçüncü kez bu yanlışlığa başvuracaklarını düşünmüyorduk

Ayşe Sayın / BBC Türkçe – Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınması ve yerine kayyum atanmasıyla ilgili “Üçüncü kez böyle bir yanlışlığa başvuracaklarını düşünmüyorduk.” yorumunu yaptı.

BBC Türkçe’nin konuştuğu Türk, “Buradan ne demokratik bir anayasa ortaya çıkar, ne bir normalleşme yaşanır” görüşünü dile getirdi.

Türk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, gelecek hafta CHP Lideri Özgür Özel’e yapacağı ziyarete de değinerek, “Umarım iktidarın bu yanlıştan kurtulması için Özgür Bey ısrarla demokrasiyi savunur” dedi.

Ahmet Türk, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Ancak her iki dönemde de İçişleri Bakanlığı tarafından görevden el çektirildi, tutuklandı ve yerine kayyum atandı.

Türk 31 Mart yerel seçimlerinde üçüncü kez Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Ahmet Türk, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından, Salı günü Ankara’da parti genel merkezi ve Meclis grubunda temaslarda bulundu DEM Parti’nin grup toplantısına katıldı.

BBC Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan Türk “karardan büyük acı duyduğunu” belirterek, “Halkın iradesini üçüncü kez gasp etmeye yönelik bir anlayışla karşı karşıyayız” dedi.

2014 ve 2019 sonrasındaki kayyum atamalarını da anımsatan Türk, “Kürtleri yok sayan bir siyaset yürütmenin Türkiye’ye yararı olmadığını” savundu ve şu mesajları verdi:

“Bizim özlemimiz halkların kucaklaştığı, barışın olduğu, adaletin, eşitliğin olduğu, tüm halkların ortak demokratik değerler etrafında buluştuğu bir ülkeyi görmek; bunun hayaliyle yaşıyoruz.

“Ama maalesef ötekileştiren politikalarla, kayyım politikalarıyla dünyanın neresinde bir Kürt yaşıyorsa ona düşmanca davranan bir siyaset yürütülüyor. Bu siyaset sadece Kürtleri değil bütün Türkiye halklarını derinden etkiliyor ve Türkiye halklarını demokrasiden uzaklaştırıyor.”

Ahmet Türk, Kürtlerin bu karara karşı suskun kalmayacağını, demokratik tepkilerini güçlü şekilde ortaya koymaya devam edeceklerini söyledi.

‘Beklemiyorduk’
“Siyasette normalleşme tartışmaları devam ederken kayyım atanmasını bekliyor muydunuz?” sorusuna ise Ahmet Türk, “Aslında bu kararı beklemiyorduk. Üçüncü kez böyle bir yanlışlığa başvuracaklarını düşünmüyorduk” yanıtını verdi.

İktidarın yerel seçimlerdeki oy kayıplarına dikkat çeken Türk, kayyum politikalarının iktidara bir şey kazandırmadığı, tersine kaybettirdiğini savundu:

“Kayyım siyasetine karşı halk tepkisini gösterdi. Mardin’de yüzde 50 olan oyumuz yüzde 54’e çıktı. Hilvan’da yüzde 33 oy almıştık, yüzde 52,5’e çıktı. Her yerde böyle…

“Şimdi bir tarafta normalleşmeden söz ediliyor, bir tarafta anayasa görüşmeleri yapılıyor ama diğer tarafta bakıyoruz tüm bunlar aldatmaca. Buradan ne demokratik bir anayasa ortaya çıkar ne bir normalleşme süreci yaşanır. Ayrıca normalleşme süreci içinde Kürtler yok, olmayacak. Bu çok açık ortada.”

‘Umarım Özgür Bey ısrarla demokrasiyi savunur’
Türk, CHP dışındaki muhalefet partilerinin de kayyum atamalarına “kayıtsız” kaldığını savundu ve “Hatta bazıları adalete küfredercesine ‘milletvekillerini Meclis’ten kovun’, ‘Her yere kayyım atayın’ diyor” dedi.

Türk, CHP Lideri Özgür Özel’in açıklamalarını ise “memnun eden, mutluluk veren açıklamalar” olarak nitelendirdi.

Erdoğan’ın, gelecek hafta Özel’e “iade-i ziyarette” bulunması bekleniyor.

Türk, bu görüşmede her iki siyasiye de mesajı olup olmadığı sorusuna ise, temel taleplerinin, Türkiye’de adaletin, hukukun egemen olduğu gerçek bir “normalleşme” olduğunu vurguladı.

Türk, Kürtlerin dışında tutulduğu bir normalleşme sürecinden söz edilemeyeceğini vurguladı:

“Kürtleri düşman gördüğünüz zaman hukuktan, adaletten, eşitlikten söz edemezsiniz. Bu anlayışın terk edilmesi gerekir. Kürtler bu halkın düşmanı değil, Türkiye’nin düşmanı değil, Kürtlerin talebi ortak demokratik değerler etrafında halkların buluşmasıdır.

“Sayın Özgür Özel de bizim ne düşündüğümüzü, taleplerimizin ne olduğunu çok iyi biliyor. Umut ediyorum ve inanıyorum ki, iktidarın bu yanlıştan kurtulması için Özgür Bey ısrarla demokrasiyi savunur. “

Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Akış’ın, 2014 yılında açılan dava kapsamında yapılacak duruşması bile beklenmeden görevden alınmasının, mahkemeye “ben bu kararı aldım, siz ceza verin” mesajı olduğunu savunan Türk, bu yaklaşım nedeniyle kendileri için de benzer bir tehdidin olduğunu söyledi:

“Eğer gerçekten hukuktan bahsediyorlarsa, yani hükmü beklemeleri lazımdı, ama beklemediler. Onun için nasıl bir hüküm çıkacağını şimdiden kestirmek mümkün değil. Ama bizler için de durum böyle. Aklın, mantığın tamamen ortadan kalktığı bir dönemin içindeyiz.”

2782780cookie-checkAhmet Türk’ten kayyum tepkisi: Üçüncü kez bu yanlışlığa başvuracaklarını düşünmüyorduk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.