O akademisyen kadın haklarına karşı şeriat nikahı önerdi!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Hz. Nuh’u cep telefonuyla konuşturan akademisyen, boşanmaları artırdığını iddia ettiği kadın haklarını Yahudilere bağladı ve Türkiye’ye çözüm olarak şeriat nikahı önerdi…
TRT’de yayınlanan Pelin Çift’in sunduğu Öteki Gündem programında Nuh Tufanı hakkında ortaya attığı iddialarla gündeme gelen İstanbul Üniversitesi öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Yavuz Örnek, kadın haklarını yuva yıkan bir kavram olarak değerlendirdi. Tufan sırasında Hz. Nuh’un kendisine inanmayan oğlu cep telefonu ile arayarak ikna etmeye çalıştığını öne süren Örnek, programda ayrıca tufan sonrası gemiden güvercin değil insansız hava aracı İHA gönderildiğini iddia etmişti. Nuh tufanıyla ilgili tuhaf iddialarını bir araya getirdiği bir kitap da yayınlayan Örnek’in kişisel internet sayfasında üniversite sınavlarına girip de başarılı olanlardan lise diploması aranmaması gerektiğini savunan makaleleri dikkat çekiyor. Ancak Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Örnek, kadın haklarının sınırları belli olmayan müphem bir ifade olduğunu savunarak, “Kadın hakları Yahudilerde en üst düzeydedir. Belki bunun için yaygınlaştırılmaktadır. Başlangıçta iyi gibi görülen bu uygulamanın bakın zamanla aileleri nasıl yıktığına bizzat şahit olacağız. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de boşanmalar hızla artmaktadır. Zaman içinde boşanmalar artınca ve erkekler servetlerinin ellerinden kayıp gittiğini görünce bir çözüm arayacaklar. Türkiye’de bu çözümü bulmak çok basit, şeri nikâh” görüşünü savunuyor.
TRT’de yayınlanan Pelin Çift’in sunduğu Öteki Gündem programında Nuh Tufanı hakkında öne sürdüğü iddialarla tartışma yaratan İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Yavuz Örnek’in eğitim ve kadın hakları gibi toplumsal konulara ilgili görüşleri de en az Nuh Tufanı konusundaki benzetmeleri kadar ilginç.
‘HZ. NUH OĞLUNU CEP TELEFONUYLA ARADI’
Nuh Tufanı hakkındaki tuhaf iddialarını, ‘Destanların Sultanı Tufan: 46 Katlı Gemi’ adıyla kitaplaştıran Örnek’in bu konudaki teorileri yıllardır iktidara yakın medyada sıklıkla gündeme getiriliyordu. Ancak Örnek’in TRT’de katıldığı programda tufanla ilgili öne sürdüğü tezler bütün Türkiye’yi şoke etti. Örnek’e göre Hz. Nuh tufana inanmayan oğlunu ikna etmek için onu cep telefonuyla aradı, Tufan sona erince ise suların çekilip çekilmediğini anlamak için gemiden güvercin değil insansız hava aracı İHA gönderildi. Bir çok canlının döllenmiş yumurtalarının Hz. Nuh tarafından sipariş edilerek satın alındığını öne süren Örnek, programdaki iddialarıyla tepki çekmişti.
ÖRNEK’İN KADINLARA YÖNELİK SÖZLERİ NUH TUFANINI ARATMIYOR
Ancak Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi’nde 2010 yılından bu yana öğretim üyesi olarak görev yapan Yard. Doç. Dr. Yavuz Örnek’in, Nuh Tufanı’nın yanısıra eğitim ve kadın hakları gibi konulardaki düşüncelerini aktardığı kişisel internet sitesindeki bilgiler, tufanla ilgili iddialarını aratmıyor.
Kadın haklarının yuvaları yıktığını savunan Örnek’in bununla ilgili görüşleri özetle şöyle:
‘KADIN HAKLARI YAHUDİELRDE ÜST DÜZEYDEDİR’
“Kadın hakları sınırları belli olmayan müphem bir ifadedir. Kadın hakları Yahudilerde en üst düzeydedir. Belki bunun için yaygınlaştırılmaktadır. Kadınların istediği haklar yani özgürlükler acaba onları gerçekten birer özgür fert mi yapacak yoksa onları kapitalizmin acımasız çarkları arasında öğütecek midir? Hakikatte özgürlükten ne kastedildiği tam olarak izah edilememektedir.
 
‘KADINLARI YER ALTINDA MADENDE ÇALIŞTIRMA EŞİTLİKTİR’
Günümüzde batı ülkeleri taklit edilerek Türkiye’de ev hanımlarının eşinin alacağı eve ortak olma hakkını vermiştir. Başlangıçta iyi gibi görülen bu uygulamanın bakın zamanla aileleri nasıl yıktığına bizzat şahit olacağız. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de boşanmalar hızla artmaktadır. Boşanmaya karar veren ve kocasının malına göz diken ev hanımı bir bayan boşandığında kocasının servetinin yarısını maalesef haksız bir şekilde alabilmektedir. Niçin haksızlık oluyor demek adaletsizliktir. Eşitlik her zaman adalet demek değildir. Kadınları yer altında madenlerde erkeklerle beraber çalıştırmak eşitliktir ama adalet değildir.
‘TÜRKİYE’DE BOŞANMALARIN ÇÖZÜMÜ ÇOK BASİT: ŞERİ NİKAH’
Zaman içinde boşanmalar artınca ve erkekler servetlerinin ellerinden kayıp gittiğini görünce bir çözüm arayacaklar. Türkiye’de bu çözümü bulmak çok basit, şeri nikâh. Yani toplumumuzda şeri nikâhlı ve fakat devletin kayıtlarında evli olmayan aileler türeyecektir. Bu takdirde de bir takım erkekler şeri nikâhı suiistimal ederek birlikte yaşadığı kadınların yani şeran eşlerinin haklarını suiistimal edeceklerdir. Kadınlar zor şartlarda kalacaklardır. Bu ülkede artık hiç kimse şeri nikâhı yasaklayamaz. Şeri nikâhla bir kadınla beraber olmaya engel olamaz. Erkeklerin herhangi bir boşanma halinde zaten kısıtlı olan mal varlıklarını kaybetmemek için tercih edebilecekleri bu evlilik sistemi devlet tarafından kabul edilmelidir. Bu gericilik değildir. Kadınların haklarını korumak için, erkeklerin kadınları istismar etmemeleri için bazı şartlar altında, kadını koruyan bazı şartlarla bu evliliğe devlet izin vermelidir. Evlilikler de artacaktır. Bu takdirde kadınlar kocalarının malvarlığına kısmen ortak olacaklardır.”
 
‘ÜNİVERSİTEYE GİRMEK İÇİN LİSE DİPLOMASI ARANMAMALI’
Eğitim konusunda da üniversiteye diplomasız giriş modelini öneren Yard. Doç. Dr. Yavuz Örnek, Başbakan ve YÖK Başkanı’na yönelik kaleme aldığı yazısında, “Üniversite sınavına girmek ve başarılı olduğu taktirde okumak için lise diploması aranmamalı. Herkes üniversite sınavına girebilmeli. Gelecekte üniversiteler dışarıdan kendini yetiştirenlere de diploma vereceklerdir. Üniversiteler sadece adayın bilgisini bir ücret karşılığı test edecekler ve başarılı olanlara diplomalarını vereceklerdir. Bu sisteme bir an önce geçmeliyiz. Bunu geçmişte YÖK başkanımıza sunmuştuk” ifadelerine yer veriyor.
CUMHURBAŞKANI’NDAN TÜBİTAK’IN ÖZELLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİ
Üniversitelerin Özelleştirilmesi gerektiğini de savunan Örnek, konuyla ilgili makalesinde “Daha hızlı kalkınmak için TÜBİTAK ve mühendislik fakülteleri özelleştirilmelidir. Bu birimlerin hiç olmazsa yarısı araştırma yapan şirketlere satılmalıdır. İşte o zaman bu birimler teknoloji üretmek için gerekenin en iyisini yapar. Başta cumhurbaşkanımız olmak üzere Ankara’daki konu ile ilgili bütün yetkililere sesleniyorum. Bugünkü sistemle, mantıkla üniversitelerimizde arzu edilen teknoloji kolay kolay üretilemez. Gereği yapılmalıdır o da fen bilimlerindeki fakülteleri ve TÜBİTAK’ı derhal yüzde 50 özelleştirmektir” görüşüne yer veriyor.
YAVUZ ÖRNEK KİMDİR
Türkiye’nin konuştuğu Yard. Doç. Dr. Yavuz Örnek, kendi resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre 1958 yılında Erzurum’ın İspir ilçesinde doğdu. İlkokulu Petekli köyünde, Lisesi Gebze’de okudu. Kimya eğitimi alan 1981’de Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden mezun olan Örnek, 1983 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne asistan olarak atandı. 1990 yılında ABD’ye giden Örnek, burada yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2010 yılında ise İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.
 
Önceki haberAsıl esaret kitapsız ve umutsuz kalmakta
Sonraki haberİçme suyuna asfalt dökme ısrarı!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

1 Yorum

  1. çalıntı sorularla kimler amerikaya doktoraya gönderiliyor, kimler istanbul üniversitesinde ders veriyor, verdiğimiz vergiler nerelere gidiyor KABAK GİBİ ortaya çıktı!!! HARAM-ZIKKIM olsun verdiğimiz vergiler!!! ALLAH BELALARINI VERSİN DİNİ ÇÜRÜTEN BU ŞARLATANLARIN!!!!!!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.