Akhisar 5,4 ve Ankara Akyurt 4,5 sallandı

Manisa Akhisar’da saat 22.22’de 5,4 büyüklüğünde, Ankara’nın Akyurt ilçesinde de 06.54’te 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İzmir, Manisa, Aydın ve Denizli’nin yanı sıra Yalova, Bursa ve İstanbul’da da hissedilen depremin merkez üssü Akhisar’a bağlı Musalar Mahallesi. Manisa Valisi Ahmet Deniz, ilk gelen bilgilere göre 4 vatandaşın hafif şekilde yaralandığını,15 civarında binada çatlak oluştuğunu söyledi. Deprem sonrası en büyüğü 4,3 olan 212 artçı kaydedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akhisar ilçesinde saat 22.22’de 5,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Yerin yaklaşık 6,98 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem İzmir, Manisa, Aydın ve Denizli’nin yanı sıra Yalova, Bursa ve İstanbul’da da hissedildi.

Saat 09.25 itibarıyla bölgede en büyüğü 4,3 olmak üzere 4,0’ten büyük 8 artçı deprem meydana geldi. Toplam artçı sayısı ise 212 olarak açıklandı.

4 KİŞİ HAFİF YARALANDI

Manisa Valisi Ahmet Deniz, merkez üssü Akhisar olarak kaydedilen 5,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Allah’a şükür can kaybımız ve ciddi bir yaralımız yok. İlk etapta duyduğumuzda hepimiz endişeliydik. Şimdi burada çadır kuracağız, çünkü hava çok soğuk ve artçı sarsıntılar devam ediyor” dedi.

Depremin merkez üssü Musalar Mahallesi’ni ziyaret eden Deniz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, şu ana kadar sadece 4 vatandaşın yaşadığı panikle hafif şekilde yaralanıp hastanelere başvurduğunu, bu yaralıların da taburcu edildiğini söyledi.

Vali Deniz, bazı binalarda göçükler ve çatlakların tespit edildiğini belirterek, “Şu anda çok ciddi bir durum görünmüyor. İlk gelen bilgilere göre 15 civarında binada çatlak var” diye konuştu.

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu da şehir merkezinde çok ciddi bir sıkıntı gözükmediğini belirterek, “Yıkılmış bina haberi gelmedi” dedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, Manisa Akhisar’da meydana gelen ve İstanbul’da da hissedilen 5.4 büyüklüğündeki depreme ilişkin açıklamada bulundu.

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan yazılı açıklamada, “AFAD Başkanlığından alınan bilgiye göre saat 22.22’de Manisa Akhisar merkezli 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’da da hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. İstanbulumuza ve tüm illerimize geçmiş olsun” denildi.

***

ANKARA’DA DA DEPREM

Ankara’nın Akyurt ilçesinde 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ankara Valisi Vasip Şahin, “Meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır” açıklamasını yaptı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akyurt ilçesinde 06.54’te 4,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem yerin yaklaşık 13 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Akyurt ilçesinde 06.42’de de 3,8 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

Deprem sonrası en büyüğü 3.0 büyüklüğünde olan 10 artçı sarsıntı gerçekleştiği bildirildi.

“OLUMSUZ BİR DURUM YOK”

Ankara Valisi Vasip Şahin de Twitter hesabından, “İlimiz Akyurt ilçe merkezinde meydana gelen 4,5 şiddetindeki depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Detaylı incelemeler için ekipler sahada çalışmalarına başlamıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur” açıklamasını yaptı.

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Kozayağı Mahallesi’nde 06.42’de 3,8, Ahmetadil Mahallesi’nde ise 06.54’te 4,5 büyüklüğünde deprem kaydedildiğini belirtti.

Depremin ilçe merkezinde, çevre ilçelerde ve Ankara’da hissedildiğini aktaran Ayık, “Mahalle muhtarlarımızla irtibat halindeyiz. Çok şükür şu ana kadar olumsuz bir durum söz konusu değil. Deprem bölgesindeki mahallelerimizde, ilçemizde ve Ankara’da depremi hisseden herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.