AKP’liler Demirören’e ilişkin çağrılara bu yüzden yanıt vermiyormuş: ‘Ekonomi bozulur’

AKP’li yöneticilerin Yıldırım Demirören’e ilişkin 750 milyon dolarlık iddialara yanıt vermemesinin nedeni ortaya çıktı.

Organize suç örgütü üyesi Sedat Peker, önceki hafta yayınladığı videoda Yıldırım Demirören’in Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar kredi aldığı ve bu krediyi ödemediğini öne sürmüştü.

Peker’in iddiları sonrası AKP’liler Demirören’e ilişkin sessizliğini korurken; AKP’li yöneticilerin Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık kredinin ödenmediği dair iddialara ilişkin açıklama yapılması çağrısına, “Ekonomiye zarar verir” diyerek tepki gösterdikleri iddia edildi.

Gazete Duvar’da Duvar Arkası’nda yer alan yazıda, “Sedat Peker, Demirören grubunun Ziraat Bankası’ndan bir medya kuruluşunun alımı için kullandığı 750 milyon dolar krediyi ödemediğini iddia etti. Bu iddianın üzerinden bir hafta geçti ancak ne Ziraat Bankası’ndan ne de Demirören grubundan bir açıklama geldi. Bu konuda muhalefetin Meclis’te araştırma komisyonu kurulması önerisi de AK Parti-MHP oylarıyla reddedildi.

AK Parti’den bu konuda açıklama yapılması çağrısına parti yöneticileri, “Ekonomiye zarar verir” diyerek tepki gösteriyor. Türkiye’de serbest piyasa ekonomisinin işlediğini, kişisel verileri koruma kanunu ve uluslararası sözleşmelere imza atıldığı hatırlatılarak, “Bankaların kime ne kadar kredi verdiğini nasıl sorar ve bunun açıklanmasını istersiniz. Tüm bankalar denetime tabidir ama bu istenen verileri açıklayamazsınız. Bunu yaparsanız ticari sır, özel hayatın gizliliği ihlal edilerek ekonomiye güveni sarsar, zarar verirsiniz” deniliyor” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.