Akşener’in çıkışı dış basında: Erdoğan mutluluktan uçuyor

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in dün gerçekleştirdiği sert çıkış dünya basınında geniş yer buldu. Alman basını “Muhalefet kendi kalesine gol attı, Erdoğan mutluluktan uçuyor olsa gerek, Erdoğan’a gökten inen bir hediye” yorumunda bulundu. Wall Street Journal İstanbul muhabiri “Muhalefet koalisyonu çatlıyor” derken Economist Türkiye muhabiri “Çatlaklar ayrışmaya dönüştü” dedi.

İYİ Parti liderinin dün (3 Mart) yaptığı açıklamalar siyaseti sarstı. Akşener, “İYİ Parti dayatmaya mecbur bırakıldı” diyerek masadan ayrıldığını açıkladı ve Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’a çağrıda bulundu.
Akşener’in açıklamaları dünya basınında yer buldu. Alman basını Akşener’in CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun adaylığını reddeden sert açıklamalarına geniş yer verdi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Alman medyasında yer alan haber ve yorumlarda, Akşener’in adımının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşısındaki muhalefeti zayıflatacağı görüşü hakim.

Anlaşmazlık Erdoğan’a yarayacak

Karlsruhe kentinde yayımlanan Badische Neueste Nachrichten gazetesi, Kahramanmaraş depremleri sonrasında yaşanan büyük yıkıma işaret ederek muhalefetteki anlaşmazlıkların Erdoğan’a yarayacağı görüşünü savunuyor:

“Erdoğan mutluluktan uçuyor olsa gerek. 45 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Türkiye tarihinin en kötü deprem felaketinin üstünden daha birkaç hafta geçmişken Erdoğan’ın, muhalefetin inşaatlardaki usulsüzlükler, yolsuzluklar ve diğer çarpıklıkları yerden yere vurmasından ve seçim kampanyasında avlanmaktan korkmasına gerek kalmadı. Birdenbire Erdoğan, depreme hazırlıklarda da deprem sonrası yardımlarda da iflas etmiş bir hükümetin tasfiye memuru konumundan çıktı, rakipleri saç saça baş başa koltuk ve makam kavgası verirken afet bölgesinde yeniden imarı başlatan cumhurbaşkanı konumuna yükseldi.”

‘Erdoğan’a gökten inen bir hediye’

Berlin’de yayımlanan Tageszeitung gazetesi ise “Muhalefet kendi kalesine gol attı” başlıklı analizinde muhalefetin ortak adayda uzlaşamamasının Erdoğan açısından “gökten inen bir hediye” olduğu değerlendirmesinde bulunuluyor. Yavaş’ın da İmamoğlu’nun da anketlerde Kılıçdaroğlu’ndan çok daha iyi puanlar aldığını belirten gazete, Akşener’in anketlerde zayıf görünen Kılıçdaroğlu’nun adaylığına “haklı olarak” karşı çıktığı görüşünde. Yorumda, “Muhalefet Mayıs ayında yapılacak seçimlerde şansını sürdürmek istiyorsa acilen uzlaşmaya varmak zorunda. Aksi takdirde 20 yıldır nihayet Erdoğan’dan başka bir Cumhurbaşkanına kavuşmak isteyen milyonlarca Türk’ün umutlarını yerle bir etmiş olacak” ifadelerine yer veriliyor.

Muhalefetin intiharı

Tagesspiegel gazetesi de gelişmeleri muhalefet açısından bir “intihar” olarak değerlendiriyor. Erdoğan’a karşı ittifakın yıkıldığı ve Erdoğan’ın seçimlerdeki şansının büyük ölçüde arttığı görüşüne yer verilen yorumda, “Hükümet pek çok Türk’ün gözünde depremler sonrasında iyi bir tablo çizmese de, Erdoğan daha önceki seçimlerde olduğu gibi muhalefet içindeki bölünmelerden yararlanabilir” ifadesine yer veriliyor. İttifak içindeki tek anlaşmazlığın cumhurbaşkanı adayı olmadığını, 20 yıllık AKP iktidarı sonrasında boşalacak koltukların kavgasının da yapıldığını belirten gazete, Akşener’in küçük partilerin yeni hükümette üst düzey pozisyonlara gelmelerine karşı olduğuna işaret ediyor. İYİ Parti’nin yaklaşık yüzde 15 ile altılı masada CHP’den sonra en fazla oy oranına sahip parti olduğuna dikkat çeken gazete şu satırlara yer veriyor:

“Akşener’in partisini yanına almadan Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı makamı için pek bir şansı kalmayacaktır. CHP’nin diğer dört müttefikinin toplam oy oranı yüzde 5’i bile geçmiyor. Akşener’in İYİ Partisi dışında bir aktör de, yüzde 12’lik oy potansiyeli ile HDP. Seçimlerde çoğunluk sağlamaya yardımcı olabileceği halde HDP, muhafazakar ve milliyetçi siyasetçilerin istememesi nedeniyle altılı masaya davet edilmemişti. HDP seçimlere kendi adayıyla da gidebilir, ama hakkındaki kapatma davası nedeniyle seçimlere katılıp katılamayacağı belirsizliğini koruyor.”

Reuters: Şok ve kargaşa

Akşener’in açıklamalarını flaş haber olarak geçen Reuters, “İYİ Parti muhalefet ittifakından çekilme sinyali verdi” başlıklı haberinde, Akşener’in Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a çağrı yapmasına dikkat çekildi.

Reuters’ın Türkiye Büro Şefi Jonathan Spicer da Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Türkiye’nin Erdoğan karşıtı muhalefeti -seçimlere iki aydan kısa süre kala- Akşener’in ittifaktan ayrılması ve İstanbul ile Ankara belediye başkanlarına cumhurbaşkanı adayı olma çağrısı yapmasının ardından şok ve kargaşa içinde.”

Wall Street Journal: Erdoğan’a devasa avantaj

Wall Street Journal gazetesinin İstanbul muhabiri Jared Malsin, Twitter hesabından şu yorumu yaptı:

“Türkiye’nin muhalefet koalisyonu çatlıyor. Bu durum Erdoğan’a potansiyel olarak, Mayıs’ta düzenlenmesi beklenen seçimlerde devasa bir avantaj veriyor olabilir.”

Economist: Varolan çatlaklar ayrışmaya dönüştü

The Economist dergisinin Türkiye muhabiri Piotr Zalewski, “Türkiye muhalefetindeki çatlaklar bir süredir görülüyordu. Şimdi bunlar açık bir ayrışmaya dönüştü. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceğini söyledi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu aday olmaya çağırdı” dedi.

Bloomberg: Şans yokuşa sürülüyor

Bloomberg’in Orta Doğu muhabirlerinden Zainab Fattah ise “Türkiye’de muhalefet, mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a meydan okuyacak ortak adayda anlaşamamaları nedeniyle krizde. Bu durum, ülkenin en uzun süredir görevde olan liderini koltuğundan etmek açısından nadir bir şansı yokuşa sürüyor” yorumunu yaptı.

2672720cookie-checkAkşener’in çıkışı dış basında: Erdoğan mutluluktan uçuyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.