“Alevis in Europe” tanıtıldı

Dr. Tözün İsa tarafından kaleme alınan ve birçok farklı yazarların destek verdiği “Alevis in Europe” kitabı geçen salı (11 Ekim 2016) akşamı Metropolitan Üniversitesi Holloway kampüs binasında gerçekleşti.

Tanıtım gecesine; Üniversite Rektörü Prof. Dr. John Raftery, Haringey Belediye Başkanı Ali Özbek, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil’in yanısıra geçen yıl yaşamını yitiren Tözün İsa’nın ailesi. dernek temsilcileri ve toplum üyelerinden kalabalık bir katılım oldu.

BAF Başkanı İsrafil Erbil "Alevis in Europe" kitabının yalnızca Alyevilerin değil göçmenlerin bir rehberi olduğunu söyledi.
BAF Başkanı İsrafil Erbil “Alevis in Europe” kitabının yalnızca Alyevilerin değil göçmenlerin bir rehberi olduğunu söyledi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. John Raftery, “Alevis in Europe”ın Alevilerin göçmenlik serüveni ve nedenlerine ışık tuttuğunu belirterek kitabın yazılmasında emeği geçen ve aramızda olmayan Dr. Tözün İsa başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Prof. Dr. John Raftery, “öğretmek” kelimesini “devrimci” olarak niteleyerek, “Bütün dünyayı ancak böyle değiştirebiliriz” dedi.

Kendisinin de İrlandalı bir göçmen olduğunu belirten Prof. Dr. John Raftery, “İrlanda’dalı ikinci kuşak göçmenler, göç serüveninde ne tür bedeller ödendiğini bilmiyorlar.  İrlanda’daki ruh sağlığı bozuklukları, eğitimdeki olumsuzluklar, intiharlar gibi pek çok olumsuz toplumsuz grafiklerle göçmen İrlandalıların grafikleri kıyaslandığında bu bedel bilimsel olarak da kanıtlanmaktadır. Alevis in Europe gibi çalışmalar bu bedelin tarihini anlatma açısından çok önemli” diye konuştu.

Metropolitan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. John Raftery kendisinin de bir göçmen olduğunu söyledi.
Metropolitan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. John Raftery kendisinin de bir göçmen olduğunu söyledi.

“ALEVİLERİN YANISIRA GÖÇMENLERİN DE REHBERİ”

“Alevis in Europe” kitabının yayın koornatörlüğünü üslenen Prof. Dr. Alistair Ross da, İsa Tözün’ün emek verdiği kitabın yayınlandığını görememesinden büyük bir hüzün duyduğunu söyledi. Prof. Dr. Alistair Ross, kitabın ortaya çıkmasına kadar Alevilerle ilgili ayrıntılı bilgisi olmadığını belirterek, “İyi bir ekiple kalıcı bir eser ortaya çıktı. Kutluyorum” dedi.

Kitabın bölüm yazarları Filiz Çelik, Hüseyin Mirza Karagöz ve Burcu Şentürk Gökpek de kitapta kaleme aldıkları bölümü özetleyerek Alevilerin tarihine ışık tutmaktan memnun olduklarını dile getirdiler.

BAF Başkanı İsrafil Erbil de “Alevis in Europe” kitabının yalnızca Alyevilerin değil göçmenlerin bir rehberi olduğunu belirterek, “Kitaba emeğe geçen herkese teşekkür ediyoruz. Kitabın editörü değerli dostumuz İsa Tözün toplum için büyük bir kayıp. Onun eserini geniş okur kitlesine ulaştırmak için elimizden geleni yapacağız. Devri daim olsun” dedi.

Tözün İsa tarafından edit edilen "Alevis in Europe" 252 sayfa ve 8 illistürasyondan oluşuyor
Tözün İsa tarafından edit edilen “Alevis in Europe” 252 sayfa ve 8 illistürasyondan oluşuyor

ALEVIS IN EUROPE?

Routledge yayınlarından çıkan kitap Tözün İsa tarafından edit edildi. Alevilerin kimliğini anlatan kitap, Alevilerin Türkiye’deki konumları ve Avrupa’daki serüvenlerini anlatan farklı makalelerden oluşuyor. 252 sayfa ve 8 illistürasyonun yer aldığı kitabın kapağında, Vehbi Koca’nın çektiği Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda semah dönerek barış güvercini uçuran  Alevilerin fotoğrafı yer alıyor.

“Hb: 9788-1-472-45644-1 koduyla internetten sjpariş edilen kuşe kağıdına basılı ve ciltli “Alevis in Europe” için ayrıntılı bilgi www.routledge.com/9781472456441 adresinden alınabilecek. Kitabın satış fiyatı ise 76 sterlin olarak saptandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.