Almanlar ve Ruslar gidince okları İslam için atıyor!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Bugün ilginç tesettürüyle ok atarken verdiği pozlarla dikkat çeken eski milli sporcunun çarpıcı dönüşümü: Önce Alman ve Rus turistleri eğlendirdi, ardından da tesettüre bürünerek Bilal Erdoğan’ın açılışını yaptığı Antalya Okçular Tekkesi’ne başkan oldu…
 
Bilal Erdoğan’ın açılışını yaptığı Antalya Okçular Tekkesi, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde çalışmalarını yürütüyor.Kendilerine Sad Bin Ebi Vakkas’ı pir olarak seçtiklerini duyuran Antalya Okçular Tekkesi Gençlik ve Spor Kulübü’ne tahsis edilen Akdeniz Üniversitesi Stadyumu adeta bir İslami militan yetiştirme merkezine dönüştürülmüş. Halı döşeli zeminlerde, plastik rahleler ve minderler üzerinde eğitim verilen çocuklar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bilgisi dâhilinde tekkeye taşınıyor. Stadyumun Okçular Tekkesine tahsis edilen tuvaletlerin kapısında türbanlı kadın ve fesli erkek simgeleri dikkat çekiyor. Mescit, talimgâh, sicilgâh, içtimagâh ve melazımhane gibi askeri terimleri de barındıran birimlerden oluşan Okçular Tekkesinin başkanı ise eski bir milli sporcu. Ancak adının başına ‘Sümeyye’yi de ekleyerek İslam adına ok atan ve okçuluk eğitimi veren Gamze Uçar’ın, halen aktif bir spor malzemeleri ve organizasyon şirketinin olduğu ortaya çıktı. Uçar, turizm şirketi aracılığı ile Almanlardan Ruslara, Belçikalılardan Polonyalılara kadar 5 yıldızlı tatil köylerinde okçuluk organizasyonları yapmış. Bugün tesettürle İslam için ok atan Uçar’ın şort ve formalı pozları da hafızalardaki yerini koruyor.
 
BİLAL ERDOĞAN’IN AÇTIĞI OKÇULAR TEKKESİ TARTIŞMA YARATTI
Antalya Akdeniz Üniversitesi Stadyumunun batı türbini, 2015 yılında kurulan Antalya Okçular Tekkesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ne tahsis edildi. Geçtiğimiz Mayıs ayında Bilal Erdoğan’ın açılışını yaptığı Okçular Tekkesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde çalışmalarına başladı. Ancak Okçular Tekkesi’ne tahsis edilen stadyumun tuvaletlerine tesettürlü kadın ve fesli entarili erkek simgelerinin konulması tartışma yarattı.
KULÜP BAŞKANI KADINDAN OTOMATİK SİLAHLI FOTOĞRAF
Okçular Tekkesi Başkanı Sümeyye Gamze Uçar’ın paylaştığı otomatik silahlı fotoğraf ile günümüzde bir spor dalı olan okçuluğun dini bir amaca yönelik özendirilmesi tepki çekti. Kulübün resmi internet sitesinde yer verilen bilgilerde, ok ve yayın dinî önemi ile ok atmanın fazilet ve sevabına dair 40 kadar hadis-i şerif bulunduğu belirtilerek, “İslâm inancına göre, ok yarıştırmak haram sayılmayan birkaç oyundan biridir. Okçuluğa hem bir ibâdet hem de savaş hazırlığı gözüyle bakılır. Harp okçuluğu yanında, bir savaş hazırlığı sayılarak spor okçuluğuna da aynı kutsal önemin tanındığı görülmektedir. Nitekim menzil okçuluğu gibi, koşu okçuluğu da sünnettir. Gerek menzil gerek koşu atışlarında oklar hep ‘Yâ Hak!’ nidasıyla ‘gaza niyetine’ atılır” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekiyor.
ERDOĞAN’DAN BAKANLARA KADAR YAKIN MARKAJ
Okçular Tekkesi Başkanı sıfatıyla başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi olmak üzere İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak gibi isimlerle yakınlığını gösteren paylaşımlarda bulunan Sümeyye Gamze Uçar, ilginç tesettürlü kıyafetleriyle dikkat çekiyor.
BUGÜN İSLAM İÇİN OK ATAN TESETTÜRLÜ BAŞKANIN İLGİNÇ GEÇMİŞİ
Ancak Bilal Erdoğan’dan Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na birçok ünlü ismin eline yay ve ok tutuşturarak ok attıran Uçar’ın geçmişiyle ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Bugün İslami referanslarla çocuklara ve gençlere devlet eliyle okçuluk eğitimi veren ve tesettürlü kıyafetiyle attığı oklarla dikkat çeken Uçar, yaklaşık 25 yıldır Antalya’da okçuluk ve spor malzemeleri pazarlayan bir şirketin yetkilisi. Aynı zamanda bölgedeki turistik otel ve tatil köylerinde turistlere yönelik okçuluk aktiviteleri organize eden Uçar’ın, dünyaca ünlü bir Alman tatil köyü zincirinin Antalya Belek’teki tesislerinde okçuluk sporu hizmeti verdiği ortaya çıktı.
‘ROBİN HOOD’UN YOLUNDA, TÜRKİYE GÜNEŞİNİN ALTINDA OK ATIN’
2004 yılında Alman Okçuluk Federasyonu ile Antalya’daki tatil köyü arasında yapılan 3 yıllık anlaşma kapsamında bu ülkede bulunan 100 bin okçunun Türkiye’ye gelerek hem tatil hem de kamp yapması planlandı. Ağırlıklı olarak Almanların tatil yaptığı tesislerdeki okçuluk faaliyetleriyle ilgili duyurularda, “Robin Hood’un yolundan gidin. Güneşin eksik olmadığı Türkiye’de ok atmak gibi bir hayaliniz mi var? O zaman gelin ve büyük okçuluk sahamızda yayınızı çekin! Yayı bırakırken içinizi ısıtan güneşin tadını çıkarın. Okun yaydan çıktığı o an, vücudunuzun ve yayın tüm gerginliğinin yok olup gittiği andır” ifadeleriyle tatilciler ve sporcular özendiriliyor.
RUSLAR, BELÇİKALILAR VE POLONYALILARA DA OK ATTIRDI
Okçuluk antrenörlüğü de yaptığı öğrenilen Gamze Uçar’ın hizmet verdiği sporcu turistler yalnız Almanlarla sınırlı değil. Uçar’ın yöneticisi olduğu öğrenilen organizasyon firmasının resmi internet sayfasında yer verilen bilgilere göre Rusya, Belçika, Polonya, Suudi Arabistan ve Estonya gibi ülkelerden gelen sporcular da Uçar’ın hizmet verdiği ülkeler arasında bulunuyor.
MADALYALI ESKİ MİLLİ OKÇU SIRADAN SPORCU ŞORTUYLA
2005 yılında İzmir’de yapılan Üniversiad Olimpiyatları’nda iki sporcu ile birlikte bronz madalya kazanan eski milli okçu Gamze Uçar’ın bir çok da Türkiye dereceleri bulunduğu belirtiliyor. 1998 yılından itibaren çalışmalarını turizm sektöründe yürüten Uçar’ın adının başına eklenen ‘Sümeyye’ adı geçmişteki kayıtlarda bulunmuyor. Bugün tesettürle ok atarak pozlar veren sporcunun geçmişte sıradan şort ve formayla çekilmiş fotoğrafları ise yaşanan dönüşümü gözler önüne seriyor.
 
Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da bir zamanlar olağan aktiviteler arasında bulunan okçuluk sporunun, turizmdeki büyük kan kaybının ardından eski bir milli sporcunun değişim öyküsü ile birlikte ‘Yeni Türkiye’nin öykünmeci ve hamasi bir etkinliğine dönüşmesi ise bir hayli çarpıcı.
 
2147750cookie-checkAlmanlar ve Ruslar gidince okları İslam için atıyor!
Önceki haberŞelalede iş makinesiyle define arıyorlar!
Sonraki haberBiter mi cidden, geçmeyen gibi
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.