Almanya’da eşcinsel evlilik yasası parlamentodan geçti

Almanya’da eşcinsellere evlilik hakkı tanıyan yasa bugün parlamentodan geçti. Oylama, yıllardır eşcinsel evliliğe karşı çıkan Başbakan Angela Merkel’in geri adım atması sonucu gerçekleşti.

Yasayla birlikle eşcinseller evlenmenin yanı sıra evlat da edinebilecekler.

Günümüzde Almanya’da eşcinsellerin yalnızca medeni birliktelik kurma hakkı bulunuyor.

Oylama öncesi bir açıklama yapan Angela Merkel, milletvekillerini “vicdanlarını dinlemeye” davet etmişti.

Angela Merkel 2013’teki seçim kampanyasında eşcinsel evliliğe “çocuğun esenliği” açısından karşı çıktığını söylese de konunun kendisini zorladığını belirtmişti.

Merkel’in fikrini lezbiyen çift değiştirdi

Başbakan Merkel o tarihten 4 yıl sonra, 26 Haziran’da Brigitte adlı bir kadın dergisinin etkinliğinde konuşmuş ve diğer partilerin eşcinsel evliliğe destek verdiğini, bu konuda parlamentoda bir oylama yapılması gerektiğini söyleyerek Alman basınını şaşırtmıştı.

Merkel, fikirlerinin 8 çocuğa bakan lezbiyen bir çiftle tanışmasından sonra değiştiğini anlatmıştı.

Angela Merkel, oylamanın gerçekleşmesini sağlasa da parlamentoda yasaya karşı oy kullandı. Ancak yasa 393’e karşı 226 oy gibi büyük bir farkla kabul edildi.

Bugünkü oylamanın ardından, Anayasa Mahkemesi’ne bazı itiraz başvuruları yapılsa da, yeni düzenlemenin yıl sonuna doğru yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Sosyal Demokratlar, Sol Parti ve Yeşiller de eşcinsel evliliği destekledi. Merkel, 24 Eylül’deki genel seçimden önce bu yasayı çıkararak rakiplerinin elindeki önemli bir kampanya kozunu kendi lehine çevirmeyi hedefliyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.