ALMANYA’DAN… Türbanlı TÜYAP

Biliyorum bazı baba dostları bu yorumumu eleştirecekler.

TÜYAP 25 yaşına basmışken TÜYAP’ın doğuşunda önemli bir rol oynayan Demirtaş Ceyhun’un oğlunun yazdıkları “sırası mı şimdi?” tarzı da yorumlanacak.

Ama ben de tam TÜYAP 25 yaşını kutlarken yazılmasından yanayım bazı gerçeklerin. “Yaşasın onuncu köy !” demeyi tercih ettim tüm yaşamımda.

Frankfurt Kitap Fuarı ve TÜYAP benim için her yıl çok önemli iki hafta anlamına gelmekte.

Hele TÜYAP, şu sıralarda dilerim tüm Türkiye’nin “Eve Dönüş” filmine gidip de bu sayede “Türkiye’nin Pinochet’ini” tanıyacağı ve “eli kanlı olanların verilecek hesabı olduğunu hatırlayacağı” ve de bir karanlık dönemin sorumlusunun şimdi olduğu gibi resim yapmayıp “bunları asmayalım da besleyelim mi” diyen kişi olduğunun farkına varacağı günlerde benim için çok önemli bir kurum.

“Asmayalım da besleyelim mi” diyen sayesinde yirmi yıl ziyaret edemedim ben de TÜYAP’ı. Ve sonunda milletvekili arkadaşım Cem Özdemir ile birlikte bir imza günü ve konferans için yirmi yıl sonra ilk defa TÜYAP’ın havasını solumak çok anlamlı olmuştu benim için.

İşte o TÜYAP’a gidiyorum diye çıktım Cumartesi Günü yola.

Sanıyordum ki “Türkiye’de irtica tehlikesi var” dendiğinde “çok telaşlanan ve itiraz eden” belli bir kesim kitaplarını ve diğer propaganda malzemelerini kendilerinin örgütledikleri fuarlarda sergilemekteler.

Hayır!

Hepsi TÜYAP’talar.

Bu malum kesimin standlarında “musevi düşmanlığı” ile dolu kitapları, “eser” diye tanımlanan ama aslında “kendilerinden olmayanları yerin dibine batıran” yayınları gördüğümde “Türkiye’de irtica tehlikesi var” diyenlerin ne  kadar haklı olduğunu kabul ettim.

TÜYAP’ın yüzde ellisini “kapatmış” durumda olan bu kesimin bulunduğu TÜYAP’ta İsrail Başkonsolosluğu’nun standını gördüğümde ilk önce çok sevindim. Ama ardından orada duranlara nasıl düşmanca bakıldığını ve iki kez polis çağırmak zorunda kaldıklarını duyduğumda çok da üzüldüm.

İrtica sorunundan çok çekmiş bir Türkiye’nin yüz akı olması gereken TÜYAP Kitap Fuarı’nda Nesin Vakfı’nın standının belki on metre ötesinde var olan standlar bana “Sivas’ta yaşam kavgası veren Aziz amcamı” hüzünle hatırlattı. “Rahmetli yaşıyor olsaydı acaba neler hissederdi” diye düşünmek bile istemiyorum.

TÜYAP’ın içinde bulunduğu bu hal ile ilgili olarak baba dostları ya da benim dostlarım fuar yöneticilerine diyebileceğim bir şey yok.

Elbette bir kitap fuarı kimseye kapılarını kapatamaz.

Ama Türkiye’nin geldiği bu nokta ve TÜYAP’ın bile bir tür “Darwin karşıtlarına” koca bir platform haline geldiğini görmek çok acı.

Biliyorum bir çok kişi bana bunun doğru olmadığını anlatacak.

Ancak kimse bozulmasın ama ben “başımı kuma gömmekten” yana değilim.

Türkiye göz göre, göre laik sisteme ters bir gelişme içinde.

Ben bu ülkede demokrasi kavgası veren ve bir çok arkadaşım kadar olmasa da belli bir bedel de ödemiş bir birey olarak kendini “solcu” diye tanımlayıp da “Türkiye’deki bu gelişmeyi demokrasi adına olumlu” diye açıklamaya çalışanlara sormadan edemiyorum:
“Biz insanların din adına özgürlüklerinin gaspedilebildiği, musevilerin sadece musevi oldukları için düşman ilan edildiği, lafta toleranstan bahsedip pratikte kendilerinden olmayanların aforoz edildiği” bir sistemin egemen olma yolunda ilerlediği bir Türkiye için mi ödedik bedellerimizi ve de verdik kavgalarımızı ?”

Deniz Gezmiş darağacında yiğitçe “Bağımsız Türkiye” derken “İslami” bir cumhuriyetten mi bahsediyordu ?

Üçok’lar, Kışlalı’lar, Mumcu’lar boşuna mı canları pahasına savundular rüyalarımızın Türkiye’sini ?

TÜYAP Kitap Fuarı’na ziyarete gelen kimilerinin de kullandığı Atatürk Havalimanı’nda VİP bölümünde çalışan hostesler “namaz kılmadıklarını” yazmayı ret ettikleri formları doldurmadıkları için sürülüyorlar Türkiye’de beyler!

Ne zaman çıkaracaksınız kafalarınızı o deliklerden merak ediyorum.

Dilerim geç olmaz!

Ama TÜYAP’ta gördüm ki her geçen gün bir yeni cephe kaybedilmekte!

1615260cookie-checkALMANYA’DAN… Türbanlı TÜYAP

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.