Amerikan gecekondular yaygınlaşıyor

Ev ve inşaat sektöründeki finans ve bankacılık sorunlarıyla Amerika’da başlayan ve yangının alevi kısa sürede dünyayı saran ekonomik kriz sonunda evlerini kaybedenler, taşınabilir kulübelere razı oldu.

Kulübe imâl eden sektörün payı geçen yıla oranla bu yıl yüzde 6.4 oranında artış gösterdi. Malî analizler, bundan sonraki beş yıl içinde kulübe satışlarının artacağı ve ABD’nin kulübeler ülkesi olacağını gösterdi. 1950 yılı başlarında imâline başlanan taşınabilir, ancak konulduğu yerde her tür kentsel bağlantısı olan kulübelerin inşaatı ekonomik kriz öncesinde bankaların ucuz kredi dağıtmasına güvenip lüks ya da normal ev alanların sırt çevirmesi nedeniyle yüzde 87 oranında düşüş göstermişti.

Geçen yıl sadece 375 bin mobil-kulübe ev satılırken bu yıl daha sonlanmadan rakam 500 binlere dayandı. Bu arada emlak piyasasında da tıpkı normal ev satılır gibi mobil evlerin satışında artış gözlendi.

Kulübeler bir otobüs içi genişliğinde, “nohut oda bakla sofa” tabir edilen cinste bir ya da iki küçük odalı, mini mutfak ve banyo içeren bir düzenlemede tasarlanıyor. Mobil evler-kulübeler için Amerikan kent belediyeleri özel alan tahsis ediyor ve buraya bir tür kentsel yerleşme içinde kulübeler konduruluyor. Bu modern gecekondulara elektrik, su, telefon ve kanalizasyon giderleri bağlanıyor, asfalt yol yapılıyor v ve posta hizmetleri de veriliyor. 30 ile 40 metre kareyi geçmeyen kulübelerde yaşayan Amerikalı’nın 90 milyon civarında olduğu verilen rakamlar arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.