Amiral Cem Gürdeniz’den plastik balık tepkisi!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergilenen 500’e yakın deniz canlısı örneğinden özel koleksiyonun tahliye edilerek yerine 3 boyutlu plastik balık maketlerinin konulmak istenmesine tepki geldi. Emekli Tümamiral ve Yazar Cem Gürdeniz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Böylesi bir koleksiyonu korumak ve geliştirmek gerekirken plastikle değiştirmek Antalya gibi deniz sayesinde gelişen ve zenginleşen büyük bir kente yakışmıyor. Dilerim hatadan dönülür” ifadelerini kullandı.

GÜRDENİZ: ‘DİLERİM HATADAN DÖNÜLÜR’

Askeri ve sivil denizcilik alanlarında çok sayıda kitabın yazarı da olan Deniz Kuvvetlerinden emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, kişisel sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Antalya’da faaliyet gösteren Antalya Deniz Biyolojisi Müzesindeki 500’e yakın deniz canlıları koleksiyonundaki gerçek örnekler yerine plastik modellerinin koyulmasını anlamak mümkün değil. Bugüne kadar yurtdışında gezdiğim pek çok benzer müzede plastik örnek görmedim. Böylesi bir koleksiyonu korumak ve geliştirmek gerekirken plastikle değiştirmek Antalya gibi deniz sayesinde gelişen ve zenginleşen büyük bir kente yakışmıyor. Dilerim hatadan dönülür.”

Screenshot

Screenshot

Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot
Screenshot

ANTALYA’DA NE OLMUŞTU

Antalya Büyükşehir Belediyesi Bünyesinde 2014 yılında hizmete açılan Deniz Biyolojisi Müzesi, 10 yıldır kent halkı ve öğrencilerin yanı sıra Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki askeri personele de deniz biyolojisi konusunda eğitimlerin verildiği bir merkeze dönüşmüştü. Dr. Elif Özgür’ün Antalya Körfezi’nde yürüttüğü bilimsel çalışmalara dayalı doktora tezi örneklerinden oluşan 500’e yakın deniz canlısı örneği, müze materyaline dönüştürüldü. Koleksiyon sahibi Özgür ile belediye arasında yapılan protokol ile kamu yararı çerçevesinde kullanılması amacıyla yeni adı ‘Antalya Deniz Bilimleri Eğitim ve Araştırma Merkezi’ olan müzede sergilenen deniz canlısı örneklerinin 1 Nisan’da tahliyesi istendi. Kurum tarafından yazılan tahliye yazısında, koleksiyonun 3 gün içinde tahliye edilmemesi durumunda belediye eliyle tahliye edileceği belirtildi. Yargıya taşınan tahliye yazısı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Yargı süreci devam ederken belediye yetkililerinin tahliye edilmek istenen deniz canlısı türlerinin yerine plastik balık maketleri yerleştirmeyi planladığı iddiası gündeme gelmişti.

2779290cookie-checkAmiral Cem Gürdeniz’den plastik balık tepkisi!
Önceki haberAYM, Cerattepe’de madenciliğin önünü açan ÇED kararını iptal etti
Sonraki haberNormalleşme: Nasıl bir normal, kimin normali?
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.