Anadolu’dan çalınan tarihi eserler iade

Gerçekleşen törende, yasadışı yollarla İngiltere’ye getirilen ve  İngiliz Polisi, İnterpol ve Türk Yetkililerin çabaları sonucunda, Türkiye’ye iade edilen Çiniler ile Minber Kapı, Türkiye’ye iade edildi.


Törende Türkiye’ye ait olduğu ispat edilen, Amasya Mehmet Paşa Camisi Minber Kapısı, İstanbul Yeni Cami Hünkar Kasrı Çini Panelleri, ve İstanbul Cezeri Kasım Paşa Camisi Çini Panelleri teslim edildi.


Teslim töreninde konuşan Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, 2002, 2003 ve 2005 yıllarında Türkiye’de bulundukları yerlerden çalınan bu eserlerin iade edilmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tarihi eser kaçakçılığının büyük bir uluslararası suç olduğunu, bu işi yapan çete ve uluslararası organizasyonlara karşı, uluslararası güçlerin de işbirliği içinde olması gerektiğini ifade etti. Türkiye’ye iade edilen bu 3 eser için gerçekleşen işbirliğinin güzel bir örnek olduğuna dikkat çeken Alpogan, “Türk-İngiliz işbirliği her alanda olduğu gibi, eski eser kaçakçılığı konusunda da ileri bir aşamaya ulaştı” dedi.


Metropolitan Polis Teşkilatı Ekonomik Suçlarla Mücadele Birimi Başkanı Nigel Moore da, bu eserlerin Türkiye’ye dönmesine yardım ettiği için kendisini çok mutlu hissettiğini, ekip olarak yerlerinden alınarak yurt dışına çıkartılan eserlerin ait oldukları yerlere dönmeleri için çalışmayı sürdüreceklerini söyledi.


Eserleri teslim almak üzere İngiltere’ye gelen ve törende hazır bulunan Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seçkin, oldukça önemli bu tarihi eserlerin iadesinin gerçekleşmesinde çaba gösteren İngiliz ve Türk tüm yetkililere teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.