Ankara Valiliği, Denizlerin mezarı başında yapılacak temsili anmayı engelledi

Ankara Valiliği, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarı başında yapılacak temsili anmayı pandemi ve “tam kapanma” bahanesiyle engelledi. EMEP, engelleme kararına tepki gösterdi.

Ankara Valiliği, ‘68 gençlik hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının yı ldönümünde Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılacak temsili anmaya izin vermedi. Emek Partisi “Hem halk sağlığını hem de halkın bütün ihtiyaçlarını karşılamadan kapanma kararı uygulanıyor. Halkın gerçek değerlerine sahip çıkılmasına da izin vermiyorlar” diyerek yasağa tepki gösterdi. CHP Çankaya İlçe Başkanlığının mezarlıkta yapacağı anma etkinliğine ise yürüyüş ve pankart engeli getirildi.

Türkiye Halkın Kurtuluş Ordusu (THKO) kurucuları ve 1968 gençlik hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, her yıl Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan mezarları başında binlerce kişi tarafından anılıyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yıl temsili düzeyde yapılan anma, bu yıl Ankara Valiliği tarafından engellendi. Valilik, temsili düzeyde yapılmak istenen anma başvurularını pandemi bahanesiyle reddetti.

“TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜN BOYUTUNU GÖSTERİYOR”

Evernsel’e konuşan Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı Şükran Doğan, “Pandemi koşullarına uyarak anma yapabilmek için valiliğe başvurmuştuk. Henüz yazının cevabını bugün alacağız ancak dün akşam valilik tarafından arandık ve ‘tam kapanmayı’ gerekçe göstererek anmaya izin verilmediğini söylediler” dedi.

“Tam kapanma” adı verilen süreçte 1 milyon 600 bin işçinin çalıştığını belirten Doğan, “Özellikle büyük şehirlerde trafiğin vızır vızır işlediğini herkes biliyor. Kaldı ki fabrikalarda yan yana çalışılıyor. Ancak Deniz Gezmiş ve arkadaşları gibi bu ülkenin tam bağımsızlığı ve antiemperyalizm için mücadele etmiş bir kuşağın temsilcilerini anmaya izin verilmiyor. Bu aslında tahammülsüzlüğün boyutunu gösteriyor” dedi.

“Tam kapanma” adı verilen kısıtlamanın 1 Mayıs’ın engellenmesini gözeterek yapıldığı gibi 6 Mayıs için de aynı durumun söz konusu olduğunu belirten Doğan, “Kendileri yararına olmayan her şeyi pandemiyi fırsat bilerek yasaklıyorlar. Hem halk sağlığını hem de halkın bütün ihtiyaçlarını karşılamadan kapanma kararı uygulanıyor. Halkın gerçek değerlerine sahip çıkılmasına da izin vermiyorlar” dedi.

CHP ÜYELERİNE PANKART ENGELİ

CHP Çankaya İlçe Başkanlığı tarafından Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılan anmaya da engel çıkarıldı. Pandemi gerekçe gösterilerek CHP üyelerinin mezarlığa yürümesine ve pankart açmasına izin verilmedi. Bir süre devam eden tartışmanın ardından uzlaşma sağlandı. Denizlerin fotoğraflarının bulunduğu ve “Sizinle varız” yazılı pankart toplandıktan sonra CHP üyeleri Denizlerin mezarına çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. (Ankara/EVRENSEL)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.