Ankara yürüyüşü engellenen işçilere gözaltı

Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin sendikal hakları için Ankara’ya doğru başlatmak istedikleri yürüyüş polis tarafından engellendi ve sendika binası önünde bulunanlar gözaltına alındı.

Sendikal haklarının tanınması talebiyle Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçiler polis zoruyla engellendi. Sendikanın Gebze 1 No’lu şubesi önünde bulunan işçiler, sendika yöneticileri ve desteğe gelen diğer sendikların ve siyasi partilerin üye ve yöneticileri gözaltına alındı.

Gözaltına alınan isimlerden Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Evrensel’e verdiği bilgide 3 otobüsün polisin gözaltına aldığı kişilerce doldurulduğunu ve nereye götürüldüklerini henüz bilmediklerini kaydetti.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için patron tarafından tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçilerinin Ankara’ya doğru başlatacakları yürüyüş Kocaeli Valiliğinin kararıyla engellendi. Yürüyüşe başlamak için Gebze’de Birleşik Metal-İş 1 No’lu Şube binası önünde bir araya gelen işçilere karşı polis zor kullandı.

Birleşik Metal-İş sendikasının Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde buluşan işçiler “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartı açtı. Çok sayıda polis de işçilerin toplandığı alanın yakınında konuşlandı. Polisler, önce işçileri fiziki mesafeye uymaları konusunda uyardı, daha sonra ise “Valilik kararı olduğu” gerekçesiyle işçileri engellemeye ve sıkıştırmaya başladı. Çıkan arbedede polis kalkanlarla ve coplarla işçilere zor kullandı. EVRENSEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen + 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.