Anket: Yurttaş, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor!

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, Diyarbakır’da yurttaşların yüzde 31,7’si temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi 11-14 Nisan 2022 tarihleri arasında “Ekonomik Kriz Göstergeleri ve Etkilenimleri” başlıklı çalışma kapsamında; Diyarbakır kent merkezinde yer alan 4 İlçede, alım gücünün krizden etkilenme hallerine ilişkin anket sonuçlarını yayımladı.

Ankete katılanların yüzde 95,2’si alım gücünün azaldığını belirtirken, görüşmecilerin yüzde 27,9’u son bir yıl içerisinde hanelerinde en az bir kişinin işsiz kaldığını (yüzde 62,1’i 1 kişi, yüzde 31’i 2 kişi, yüzde 6,9’u 3 kişi), yüzde 97,1’inin ise ekonomik krizden olumsuz etkilendiğini bildirdi.

YURTTAŞ, BORÇLA YAŞIYOR
Ankette görüşmecilerin yüzde 24’ünün son bir yıl içerisinde farklı ihtiyaçları nedeni ile kredi aldığı, yüzde 42,3’ünün borç aldığı ve yüzde 55,8’i ise mevcut durumda hala borcunun olduğunu belirtti.

YÜZDE 31,7’Sİ TEMEL İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR
Katılımcıların, yüzde 42,3’ünün faturalarını ödemekte zorlandığı, yüzde 31,7’sinin temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı ve yüzde 26’nın ise sağlık ihtiyaçlarını karşılayamadığı belirtildi.

EN FAZLA SATIŞI YAPILAN ÜRÜN TEMEL GIDA
Araştırmanın yapıldığı marketlerde en fazla satışı yapılan ürünlerin dağılımına göre, yüzde 51,1’inin “Temel Gıda Ürünleri”, yüzde 24,4’ünün “Temizlik Ürünleri” ve yüzde 11,1’inin ise “Kahvaltılık Ürünler” olduğu görüldü.

ZAMLAR ALIŞVERİŞİ VURDU
Market çalışanlarının yüzde 79,2’si son 1 yıl içerisindeki alışveriş hacimlerinin/miktarlarının “Azaldığını” bildirirken, bunun nedenine dair yöneltilen soruya ise; yüzde 50’si “Zamlardan Dolayı”, yüzde 37,5’i “Alım Gücünün Düşmesinden Dolayı” şeklinde yanıt verdi. GERÇEK GÜNDEM

2602390cookie-checkAnket: Yurttaş, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.