Antalya Kent Konseyinden ‘Karacaören ihalesi iptal edilsin’ çağrısı

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Kent Konseyi, yıllardır atık deposuna dönen Karacaören Baraj Gölünden Antalya’ya içme suyu sağlanmasını öngören projeden vazgeçilerek ihalenin iptal edilmesi çağrısında bulundu…

Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla Karacaören Baraj Gölünden su temini sağlayacak projenin ihalesi 26 Şubat’ta Ankara yapılacak. Ancak Antalya kamuoyundan kirlilikle gündeme gelen baraj gölünün sularının içmek için kullanılmak istenmesine tepki var. Antalya Kent Konseyi’nin ihale öncesinde yaptığı açıklamada, “Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin etme projesinden vazgeçilmelidir. Halkın sağlığını ve kent yaşamını olumsuz etkileyecek her türlü çalışmalardan uzak durulmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun konuyla ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Antalya, Burdur ve Isparta üçgeninde yer alan Karacaören Barajı’ndan Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 2014 yılında temeli atılan ancak yarım kalan isale hattının yeniden ihaleye çıkarıldığı basında yer almıştır. Yüzde 25’i tamamlandığı belirtilen 43 kilometrelik isale hattıyla Varsak Mahallesinde yapılması planlanan arıtma tesisinin ihalesi 26 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nde yapılacaktır.

‘KARACAÖREN’İN SUYU HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN SAKINCALI’

Antalya, Burdur ve Isparta’dan bilim insanları, mühendisler, çevreciler, meslek odaları Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin edilemeyeceğini, bunun halk sağlığı açısından sakıncalarını yıllardır dile getirmektedir. Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere çevrede bulunan mermer ocaklarının atıkları Karacaören Barajı’na akıtıldığı yıllardır söylenmektedir. Ancak bu gerçekliğe rağmen öyle anlaşılıyor ki ilgili kurum bu ihaleyi yapmaktan vazgeçmemektedir.

KARACAÖREN’DEN SU TEMİNİ PROJESİ 24 YILDIR GÜNDEMDE

Basında yer alan haberlere göre, DSİ tarafından ihaleye çıkarılacak olan proje kapsamında Karacaören Barajı’nda yapılan su analizlerine göre, çinkodan siyanüre, arsenikten kurşuna birçok ağır metal kirliliğinin bulunduğu yer almaktadır. Antalya Kent Konseyi kuruluşundan bu yana, yaklaşık 24 yıldır, bu konu Altyapı ve Çevre Çalışma gruplarının gündeminde hep yer almıştır ve Genel Kurul kararlarıyla ilgili kurum ve kuruluşlar uyarılmıştır.

‘İHALE İPTAL EDİLEREK PROJEDEN VAZGEÇİLMELİ’

Antalya Kent Konseyi olarak uyarıyoruz: 26 Şubat 2021 tarihli ihale iptal edilmelidir. Karacaören Barajı’ndan içme suyu temin etme projesinden vazgeçilmelidir. Halkın sağlığını ve kent yaşamını olumsuz etkileyecek her türlü çalışmalardan uzak durulmalıdır. Antalya’nın içme suyu için alternatif birçok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar, düzenlenecek sempozyumlarla akılcı ve bilimsel yöntemlerle belirlenmelidir.”

Önceki haberMart’ta vaka artışı bekleniyor
Sonraki haberMehmet Fatih Traş’ı unutmadık
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.