Antalya Valisi cenazeler ortadayken öyle bir paylaşım yaptı ki!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Öldürülen Büyüknohutçu çiftinin cenazeleri toprağa verilmeye hazırlanırken Antalya Valisi Çin’den öyle bir paylaşım yaptı ki görenler şaşkına döndü…
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde yer alan bürokratlardan biri olan Antalya Valisi Münir Karaloğlu sosyal medyada paylaştığı fotoğrafla gündeme geldi. Ancak Vali Karaloğlu’nun Çin temasları sürerken 13 Mayıs tarihinde paylaştığı bir başka ayrıntı ise Antalyalı yaşam savunucularını bir hayli üzdü. 10 Mayıs’ta Finike Kızılcık Yaylası’ndaki evinde eşiyle birlikte vahşi bir cinayete kurban giden Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’nun cenazelerinin defnedildiği gün Çin temaslarıyla ilgili paylaşımda bulunan Vali Karaloğlu’nun, “Anhui eyaletinde son durağımız Chuzhou Belediyesi. Türk mermeri için oluşturulacak Mermer şehri konusunu konuştuk” ifadeleri dikkat çekti. Büyüknohutçu çifti, mermer ocaklarının tahrip ettiği sedir ormanları ve tarım alanlarını koruma mücadelesi verirken şaibeli bir şekilde öldürülmüştü.
 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’e yaptığı ziyarette yer alan bürokratlar arasındaydı. Çin temasları sırasında Antalya’nın tanıtımını da yapan Vali Karaloğlu, Anhui eyaletinin başkenti konumundaki Hefei ile Antalya arasında düzenlenen kardeş şehir protokolünü de imzalandı.
 
‘BU POTANSİYELİ DEĞERLENDİRECEĞİMİZİ UMUYORUM’
12 Mayıs tarihinde imzalanan protokolle ilgili törene her iki ülkeden yetkililer katıldı. Çin ziyareti sırasında sosyal medya hesabından paylaştığı geleneksel Çin kıyafetleri içinde tahtta çekilmiş fotoğrafıyla basının gündemine gelen Vali Karaloğlu, kardeş şehir töreninde yaptığı konuşmada, “2 milyon nüfuslu Antalya, zengin turistik kaynaklara sahip. 640 km uzunluğundaki sahil şeridi ve dünyaca ünlü çok sayıda plajı, limanı, antik kenti ile ünlü bir turizm bölgesidir. Antalya Türkiye’nin turizm başkenti. Tarım ve ticarette öncü ve önemli bir şehir. Turizm, tarım ve ticaretin yanı sıra sanayide hızla gelişen bir şehir. Özellikle mekanik ve elektronik sanayiye geç başlamış olmasına rağmen çok büyük bir kalkınma potansiyeline sahip bulunuyor. Şehirlerimiz arasında gelişerek devam edeceğine inandığım işbirliği çerçevesinde, bu potansiyeli değerlendireceğimizi umuyorum” dedi.
 
ÇİN’DE TÜRK KASABASI KURULACAK
Çin’in Anhui eyaletinin başkenti konumundaki Hefei Belediyesinin de ziyaret edilerek, kurulması planlanan ‘TurkTown’ ile ilgili niyet mektubunun imzalandığı protokol ile iki şehir arasında ticaret, yatırım, turizm, kültür-sanat ve eğitim alanlarında ilişkilerin geliştirilmesi hedefleniyor.
 
ANTALYA VALİSİ KARALOĞLU: ‘MERMER ŞEHRİ İÇİN KONUŞTUK’
Vali Karaloğlu’nun Çin ziyareti sırasındaki temaslarına ilişkin yaptığı paylaşımlar sadece tahtlı fotoğrafla sınırlı kalmadı. 13 Mayıs tarihinde sosyal medya hesabından fotoğraflar eşliğinde paylaşımda bulunan Vali Karaloğlu’nun, “Anhui eyaletinde son durağımız Chuzhou Belediyesi. Türk mermeri için oluşturulacak Mermer şehri konusunu konuştuk” ifadelerine yer vermesi dikkat çekti.
O DAKİKALARDA CENAZELERİ DEFİNE HAZIRLANIYORDU
Vali Karaloğlu’nun 13 Mayıs günü bu paylaşımı yaptığı saat 10:20’de, 10 Mayıs’ta Finike Kızılcık Yaylası’ndaki evinde eşi Aysin ile birlikte öldürülmüş halde bulunan Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun cenazelerinin defin işlemleri yapılıyordu. Öldürülmeleriyle ilgili arkalarında birçok soru işareti bırakan çiftin cenazeleri, öğle namazının ardından toprağa verildi.
VALİNİN MERMERLİ PAYLAŞIMI YAŞAM SAVUNUCULARINI ÜZDÜ
Yaşadığı bölgede birbiri ardında açılan mermer ocaklarının sedir ve çam ormanlarıyla tarım alanlarına verdiği zararı önlemek için yürüttüğü hukuk mücadelesiyle tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun eşiyle birlikte şaibeli bir şekilde öldürülmesine yönelik tepkiler sürerken Vali Karaloğlu’nun ‘mermerli’ paylaşımı yaşam savunucularını üzdü.
Vali Karaloğlu’nun tüm ülkede tepkiyle karşılanan Büyüknohutçu çiftinin öldürülmesiyle ilgili herhangi bir açıklama ya da taziye mesajı yayınlamaması dikkat çekti.  
Finike bölgesi dâhil olmak üzere Türkiye’den çıkartılan mermerin büyük bölümü, sektörün en büyük tedarikçisi konumundaki Çin’e işlenmemiş halde hammadde olarak ihraç ediliyor.
2089540cookie-checkAntalya Valisi cenazeler ortadayken öyle bir paylaşım yaptı ki!
Önceki haberGülmen ve Özakça’ya destek artıyor: Yalnız iş-aş değil, onur mücadelesi
Sonraki haberFinansal makûmiyet
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.