Antalya’da patlama

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası otoparkında patlama meydana geldi. Can kaybının yaşanmadığı olayda, 10 kişi hafif şekilde yaralandı. Patlamayla ilgili yayın yasağı getirildi.

Turizm kenti Antalya, patlamayla sarsıldı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) otoparkında saat 08.50 sıralarında bir patlama meydana geldi. Otoparkta bulunan bir araç, henüz bilinmeye bir nedenle infilak etti.

Patlamanın ardından olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.
Patlama nedeniyle otoparkta bulunan 6-7 araç zarar gördü.

Patlamanın şiddeti nedeniyle Ticaret ve Sanayi Odası’nın camları da kırıldı.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Antalya 1. Sulh Ceza Hakimliği, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) otoparkında meydana gelen patlamayla ilgili yayın yasağı kararı aldı.

Kararda şöyle denildi: “İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 26’ncı ve 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 3’üncü maddesinde yer alan ‘basın özgürlüğünün kullanılmasının ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak, başkalarının şöhret ve haklarının, toplum sağlığının ve ahlakının, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, devlet sırlarının açıklanması veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlandırılabileceği’ amir hükümler uyarınca, ATSO otoparkında bugün saat 08.50 sıralarında meydana gelen patlama olayına ilişkin yapılan ya da yapılacak tüm haberlere; yukarıda açıklanan gerekçeler doğrultusunda tüm yazılı ve görsel basınla internet ortamında 5787 sayılı Basın Kanunu’nun 3’üncü maddesi uyarınca soruşturma tamamlayıncaya kadar yayın yasağı konulmasına ve yapılan yayınların kaldırılmasına karar verildi.”

GÖRGÜ TANIĞI ANLATTI

Öte yandan, ATSO yakınındaki bir oto yıkamacıda çalışan görgü tanığı Fatih Kocaer, araç yıkadığı sırada büyük bir patlama duyduğunu, olay yerine gittiğinde 10-15 aracın zarar gördüğünü söyledi.

Kocaer, patlamanın etkisiyle park yerindeki bazı araçların kaportalarının fırladığını ifade etti.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI

ATSO çalışanlarının yanı sıra vatandaşların da kullanabildiği otoparkın çevresinde güvenlik çemberi oluşturulurken, vatandaşların içeri girmesine izin verilmedi.

BÜYÜK PANİK YAŞANDI

Patlama nedeniyle oda çalışanları da büyük panik yaşadı. Bazı çalışanlar birbirlerini sarılarak teselli etti.

Polis, ikinci bir patlama ihtimaline karşın bina çevresinde de arama yaptı.

CAN KAYBI YOK

Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada, patlamada herhangi bir can kaybı olmadığı, bildirildi. Açıklamada, “10 kişi cam kesikleri nedeniyle yaralandı” denildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ: LPG DE OLABİLİR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tonbul, olayla ilgili yaptığı açıklamada, patlamanın nedeninin belirlenmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Terör saldırısı olup olmadığının araştırıldığını dile getiren Tonbul, “LPG de olabilir” diye konuştu.

TÜREL: HAYATİ TEHLİKESİ OLAN YOK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Menderes Türel de, patlamayla ilgili NTV’ye açıklamalarda bulundu.

Binanın cephesindeki camların kırıldığını belirten Türel, “Terör eylemi olduğu intibası bende gözükmüyor” dedi.
“Değerlendirmeyi uzmanlara bırakmak lazım” diyen Türel şunları kaydetti:
Terör eylemleri şehirlerin kalabalık yerlerinde yapıldığını biliyoruz. Burası şehir merkezine uzak ve kimsenin olmadığı saatte meydana gelmiş bir patlama” dedi.

Kendisinin de Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda bugün yapılacak toplantıya katılacağını dile getiren Menderes Türel, “Öğle saatlerinde benim de burada bir konuşmam olacaktı. Planımda bir değişiklik yok” şeklinde konuştu.

ODA BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

ATSO Başkanı Davut Çetin de “Binada ufak tefek hasarlar var, ciddi bir şey yok” dedi.

Davut Çetin, patlamanın nedeninin henüz belli olmadığını ve incelemelerin sürdüğünü kaydetti.
Kent merkezininden uzakta, havalimanı yolu üzerinde bulunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, yaklaşık 5 yıl önce bu bölgeye taşınmıştı.

2021440cookie-checkAntalya’da patlama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.