Antalya’nın en gözde kıyılarından biri MUÇEV’e kiralandı

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Muğla’daki kıyı alanlarını tekeline alan ve uygulamalarıyla tepki çeken MUÇEV şimdi de Antalya kıyılarına uzandı. Kaş-Kekova ÖÇK sınırlarında bulunan Demre Üçağız’da yaklaşık 13 bin metrekarelik kıyı alanı iskelesi ile birlikte MUÇEV’e kiralandı…
Antalya’da Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesinde yaklaşık 13 hektarlık denizalanı ve iskele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 yıllığına MUÇEV’e kiralandı. Bölgedeki tekne turlarının önemli duraklarından biri olan Üçağız’daki yüzer iskelenin ihaleye çıkarılmadan kiralanmasından bakanlığın tebliği ile haberdar olduklarını belirten Demre Belediye Başkanı İYİ Partili Okan Kocakaya, “Demre’mizin kaynaklarından yine Demre’mizin yararlanması için her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız” açıklamasında bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir soru önergesi veren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ise günübirlik tekne turu ile geçimini sağlayan teknecilerin ücretsiz kullandığı iskelenin ihalesiz ve duyurusuz kiralanmasının kamuoyu vicdanını yaraladığını savunarak, “Demre belediyesi bünyesinde hizmet veren Kekova iskelesi neden bilgi dahi verilmeden belediyenin tasarrufundan alınmıştır? Kıyılarda ve deniz alanlarında kolayca Bakan Olur’u ile kiralamalar yapan MUÇEV Yönetim Kurulu ve şirket ortakları kimlerden oluşmaktadır” diye sordu.

Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Üçağız Mahallesi’nde, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırlarında yer alan 12.983,02 m2’lik alanın işletmesi 10 yıllığına MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne devredildi. Daha önce Demre Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan Kekova İskelesini de kapsayan kiralama tepkilere neden oldu.

BELEDİYE BAŞKANI KOCAKAYA: ‘TEBLİGATLA HABERİMİZ OLDU’

İYİ Partili Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı kiralamadan kendilerine ulaşan tebligat ile haberdar olduklarını dile getirdi. Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 22 Temmuz 2020 tarihli yer teslimi tutanağını da paylaşan Demre Belediye Başkanı Kocakaya, konuyla ilgili açıklamasında “Belediyemizin tek gelir kaynağı olan ve büyük bir bölümünü de günübirlik tekne turu düzenleyerek ekmeğini kazanan güzel yürekli hemşehrilerimize ücretsiz kullandırdığımız, Üçağız İskelesi ve Otoparkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. ‘ye 10 yıl süre ile ihaleye çıkarılmaksızın kiraya verilmiştir. Bu kiralamadan, aşağıdaki yazının tebliğ edilmesi ile ancak haberdar olduk. Demre’mizin kaynaklarından yine Demre’mizin ve Demreli hemşehrilerimizin yararlanması için her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız” ifadelerini kullandı.

MUÇEV’İN MERAK EDİLEN GEÇMİŞİ

Muğla kıyılarındaki uygulamalarıyla tepkilere neden olan MUÇEV, Muğla Valiliği (Muğla’ya Hizmet Vakfı) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan (Türkiye Çevre Koruma Vakfı) iki ayrı vakfın oluşturduğu bir şirket. İlk kez 2004 yılında Muğla Valiliği bünyesinde ve ‘Muğla Çevreci Yatırımlar ve Hizmetler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ adıyla kurulan MUÇEV’in son yönetim kurulunda iki bakanlık bürokratı müdür olarak atandı.

AKP İLÇE BAŞKANI ÇİÇEK: ‘GİRİŞİMLERİMİZ SONUÇ VERDİ’

Geçtiğimiz günlerde Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Yerkesik Mahallesi’nde Akbük Koyu da MUÇEV’e kiralanmıştı. Ancak bu kiralamanın AKP Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek’in yaptığı açıklama ile duyurulması tartışmalara neden olmuştu. AKP’li Çiçek konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Söz konusu turistik alanın bu dönemde MUÇEV tarafından işletilmesi ile ilgili girişimlerde bulunduk. Bu girişim sonuç verdi. Şu anda Akbük Koyu girişindeki otopark alanı olarak da kullanılan, mülkiyeti ormana ait 25 dönümlük arazi MUÇEV tarafından işletilmek üzere sözleşme imzalanarak, 20 yıllığına alınmış oldu” ifadelerini kullanmıştı.

MUÇEP’TEN PROTESTO EYLEMİ

Muğla’daki kıyı ve koyların işletmesinin MUÇEV’e devredilmesine tepki gösteren Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ise AKP Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek’in bu açıklamasının ardından Akbük Koyunda eylem yaparak protesto etmişti.

EDİRNE KEŞAN’DAKİ KIYILAR DA MUÇEV’E KİRALANMIŞTI

Muğla kıyılarının koruma statüsü bulunan alanlarının önemli kısmı MUÇEV’e verilirken Edirne’nin Keşan İlçesindeki kıyıların da aynı kuruluşa kiralanması da eleştiri konusu olmuştu. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Mecidiye, Erikli ve Yayla gibi kıyı alanlarının MUÇEV’e kiralanmasının ardından yaptığı açıklamada, kamunun kullanımına açık olması gereken kıyıların bu şekilde kiralanmasının doğru olmadığını belirterek “Eğer kiralamalar yapılacaksa çok düşük kaynaklarla ve halkın gözü önünde yapılmalı. Böyle peşkeş çekme şeklinde yapılmasına karşıyız. Sahiller o zaman belli başlı kişilerin olur, halkı bundan yararlandıramayız. Bu kadar vahşi bir kapitalizm olmaz?” görüşünü dile getirmişti.

İYİ PARTİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ SUBAŞI’DAN KİRALAMA TEPKİSİ

Tepkilerin odağındaki MUÇEV’in Antalya kıyılarına da uzanmasına bir tepki de İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı’ndan geldi. Antalya’nın eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından olan Subaşı, “Neyin nesidir bu MUÇEV? Vatandaşın hakkı olan kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanma hakkını belediyelerin elinden alıveren bu MUÇEV’in yönetim kurulu ve ortakları kimdir? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ‘olur’u ile Demre ilçesi Üçağız Mahallesi Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12.983,02 m2’lik alanın işletmesi 10 yıllığına Muçev Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne verildi. Demre belediyesinin önemli bir gelir kaynağı olan ve büyük bir bölümü günübirlik tekne turu düzenleyerek geçimini sağlayan teknecilerin ücretsiz kullandığı alanın ihaleye çıkılmadan, duyurusu yapılmadan 10 yıllığına kiralanması kamuoyu vicdanını yaralamakta ve kamunun şeffaflığına zarar vermektedir. Aynı şekilde, farklı bölgelerde halkın kullanıma açık olan sahiller ve iskele alanları MUÇEV’e kiralandığı haberleri basında yer almış ve büyük tepki çekmişti. Sahillerin ve iskele alanlarının özel bir şirkete, ihale, ilan ve duyuru yapılmadan uzun sürelerle kiralanması konusunda ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığına soru önergemizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN MURAT KURUM’DAN YANITI İSTENEN MUÇEV SORULARI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, şu sorulara yanıt verilmesini istedi: “Demre belediyesinin denetimi ve tasarrufunda hizmet veren Kekova iskelesi neden bilgi dahi verilmeden belediyenin tasarrufundan alınmıştır? Kıyılarda ve deniz alanlarında kolayca Bakan Olur’u ile kiralamalar yapan MUÇEV Yönetim Kurulu ve şirket ortakları kimlerden oluşmaktadır? Bugüne kadar hangi kıyı ve sahiller, iskele ve denizsel alanlar MUÇEV’e kiralanmıştır? Kekova iskelesi ne kadar süre ve bedelle kiralanmıştır? Kiralama işlemleri hangi kanun ve yönetmelik kapsamında ihale, ilan ve duyuru yapılmadan gerçekleştirilmektedir? Vatandaşların anayasal hakkı olarak kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanması hakkına zarar veren bu kiralamaların iptal edilmesi konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Bahse konu kiralamaların iptal edilmesi nedeniyle Bakanlığınıza açılan veya derdest olan davalar var mıdır?”

ŞİRKETİN YÖNETİCİLERİ BAKANLIK BÜROKRATLARINDAN OLUŞUYOR

MUÇEV’in 20 Temmuz 2020 tarihli son yönetim kurulu tesciline göre şirketin genel müdürlüğüne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen atandı. MUÇEV’in diğer müdürleri ise yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ahmet Sami Kulaklıoğlu ile Muğla’nın Menteşe ilçesi Kaymakamı Caner Yıldız olarak belirlendi.

 

2441270cookie-checkAntalya’nın en gözde kıyılarından biri MUÇEV’e kiralandı
Önceki haberYeni, başka, farklı bir şey yapma zamanı…
Sonraki haberYüksek kur sömürüyü artırıyor
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.