Anıtkabir’de türbana karşı ‘222-A’ eylemi

TBMM Anayasa Komisyonu’ndan da geçen türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini protesto etmek için ‘222-A: 2. Ayın 2’sinde Saat 2’de Anıtkabir’de” sloganıyla Başkent’e gelen 54 sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üyeleri Anıtkabir’de toplandı.


Ellerinde bayraklar Atatürk posterleri, kırmızı beyaz atkılar taşıyan binlerce kişi Anıtkabir meydanını ve Anıtkabir’e bağlantılı caddeyi tamamen doldurdu. Anıtkabir içindeki alandaki toplanan grup “Tayyip türbanı Bahçeli’ye tak”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Satılmış AKP, işbirlikçi MHP” sloganları attı. Kalabalığın içinde türbanlı kadınların da bulunduğu dikkat çekti.


Aslanlı Yol’dan birlikte yürüyerek Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulduktan sonra katılımcılar adına, ÇYDD Ankara Şubesi Başkanı Ülkü Günay mozoleye çelenk koydu. Ardından, hazırlanan ortak metin, Anıtkabir Ziyaretçi Defteri’ne Günay tarafından yazıldı. Günay Anıtkabir Ziyaretçi Defteri’ne şunları yazdı:


“Yüce Atatürk, güzel yurdumuz zorlu bir dönemeçten geçiyor. Cumhuriyetimizin temelini oluşturan kazanımlarımız iktidarın ve yandaşlarının siyasi emellerine kurban edilmek isteniyor. Ulus devletleri milletlere ve inançlara bölerek birbirine düşürmek isteyen enperyalizm şimdi de ülkemizde kutsal din duygularını araç edinerek, cumhuriyetimizin temel ilkelerinden olan laikliği ortadan kaldırmaya çalışıyor. Devrimlerimizle karanlıklardan aydınlığa çıkmayı başarmış olan kadınlarımız esaret simgesi olan türbana mahkum edilmek isteniyor. Bu esaret de ‘özgürlük’ gibi gösteriliyor. Biz bu oyunun farkındayız ülkemizi karşı devrimin işgaline teslim etmeyeceğiz. Sizden güç alarak buradayız. Ayakta ve uyanık olmaya devam edeceğiz”


Öte yandan Anıtkabir civarındaki yollarda tedbir alan güvenlik kuvvetleri bazı yolları trafiğe kapatırken, Çevik Kuvvet şüpheli araçlar ve şahısları kontrolden geçirdi.


TÜRBAN TARAFTARLARI DA YÜRÜDÜ


Öte yandan Ankara’da, çeşitli sivil toplum örgütlerince ‘başörtüsü yasağının kayıtsız şartsız kaldırılması’ istemiyle eylem yapıldı.


Başkent Kadın Platformu, MAZLUMDER, Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu ve bazı sivil toplum örgütleri mensuplarının yer aldığı eyleme katılanlar Sıhhiye’deki Abdi İpekçi Parkı’nda toplandılar. Eylemciler istemlerini dile getiren sloganlar atarak, dövizler taşıdılar. Başörtülü bir grup kadının ”Bu modeller uygun mu” diye sorarak, başlarına kese kağıdı geçirdiği gözlendi.


MAZLUMDER temsilcisi Ali Dalaz, burada yaptığı açıklamada, ”başörtüsünün serbest bırakılmasıyla Cumhuriyetin elden gitmeyeceğini” ifade ederek, ”korkulardan vazgeçilmesi gerektiğini” söyledi. Bütün insan hakları ihlallerini dile getirmeye çalıştıklarını anlatan Dalaz, ”Başörtüsü bütün alanlarda serbest bırakılmalı diyen AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna’nın da yanında olduğumuzu söylüyoruz” dedi.


Başkent Kadın Platformu Genel Sekreteri Nesrin Semiz de ”türbanın serbest bırakılması durumunda büyük bir iç çatışma çıkabileceği ve başörtüsüzler üzerinde baskı kurulacağı görüşlerinin doğru olmadığını” söyledi. ”Kadınların başlarını açma şeklinin kanunlarla belirlenmediği gibi örtme şeklinin de belirlenemeyeceği” görüşünü dile getiren Semiz, ”Ne saçımızın ne de başörtümüzün şeklini çizme hakkını kimseye tahvil etmiyoruz” diye konuştu.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.