Artık Altın Şafak Partisi ‘suç örgütü’

Yunanistan’da aşırı sağcı Altın Şafak Partisi lideri ve yöneticilerinin yargılandığı davada mahkeme, partinin suç örgütü olduğu yönünde karar verdi.

Mahkemenin baş yargıcı Maria Lepenioti, beş yıldan uzun süren davada Altın Şafak’ın kurucusu ve lideri Nikos Miçaloliakos’u ve altı parti üyesi Ilias Kasidiaris, Yiannis Lagos, Giorgos Germenis, Ilias Panagiotaros, Panagiotis Iliopoulos ve Nikos Papas’ı suç örgütü yöneticiliğinden suçlu buldu.

Mahkeme diğer 18 sanığın ise “suç örgütüne üye olduğuna” hükmetti.

Miçaloliakos ile birlikte yöneticiler beş yıldan 15 yıla kadar hapis cezasısıyla karşı karşıya. Yöneticilere yönelik cezalar ise başka bir duruşmada açıklanacak.

Partinin kıdemli üyelerinden hiçbiri duruşmaya katılmazken, duruşma öncesinde adliyenin önünde 15 binden fazla kişi toplandı.

Ana muhalefet partisi SYRIZA, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ile sendikalar ve anti-faşist platformların da katıldığı eylemde protestocular “Masum değiller”, “Naziler hapishaneye” ile “Kahrolsun faşizm” sloganları attı. Eylemde faşizm karşıtı pankartlar açıldı.

2 bin civarında polisin görev yaptığı karar duruşmasında polis, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

2458150cookie-checkArtık Altın Şafak Partisi ‘suç örgütü’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + 20 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.